6 otázek, na které musíte znát odpověď, než se začnete učit španělsky

6 otázek, na které musíte znát odpověď, než se začnete učit španělsky

Září je taková druhá příležitost na to si splnit novoroční předsevzetí. Jestli jste chtěli  přestat kouřit, zhubnout, začít plavat nebo se naučit španělštinu, tak pořád máte do konce roku dost čas. Stačí se do toho pustit.

Léto je na konci, začínají se krátit dny, je tu nový školní rok a rozjíždí se všemožné kurzy. I já pomalu přepínám z prázdninového módu, jsem připravená na nové výzvy, jsem plná zážitků z volných dní, skládám si osobní i rodinný kalendář a říkám si, že je teď ten nejlepší čas na nové plány. Do Vánoc daleko a venku ještě krásně.

Jestli jedno z vašich předsevzetí bylo naučit se španělsky, nebo jste v létě zjistili, že ty objednávky na pláži půjdou rychleji, když se domluvíte, či se na jaře chystáte do And, tak jste tu správně. Poradím vám, jak a kde začít, mám s tím víc jak třináct let zkušeností, učila jsem sama sebe, učila jsem snad všemi způsoby a na všech možných místech, takže trochu, vím jak na to.

Posaďte se tam, kde je vám dobře a nikdo vás nebude alespoň 30 minut rušit a pojďte zjistit, co musíte vědět, než se začnete učit španělsky. Vemte si papír a tužku a zkuste dát dohromady odpovědi na otázky, které vám pomůžou vybrat si kurz, lektora nebo vlastně i začít. Neodkládejte to, čím dřív se to dostane z vaší hlavy na papír, tím líp.

Proč? Tím začneme - proč se chci učit? Proč španělštinu potřebujete? Proč se vám líbí? Proč jí musíte věnovat čas? Je to otázka ohledně vaší motivace a vlastně není nic důležitějšího. Jestli chcete, klidně mi pošlete své odpovědi, nestyďte se. Už jsem četla a slyšela o lásce k Antoniovi Banderasovi, touze vyrazit do And, domluvit se s lektorem flamenca, rozumět novému mexickému šéfovi, zvládnout doktorskou zkoušku, či se naučit na Erasmus ve Valencii, který začíná za měsíc. Existuje i spousta dalších důvodů, dejte si trochu práci s tím najít ten svůj. Napište si ho, protože v tom přijde ten magický okamžik. Máte se proč učit, máte to napsané, pomůže vám to začít, pomůže vám to vytrvat.

Jaký je můj cíl? Ne, to není to samé jako motivace. Cíl musí být konkrétní. K tomu to cíli se pak bude upínat vaše cesta. Základní konverzace, zkouška DELE, přečíst Marquéze, zvládnout všechny minulé časy a neztratit se v nich.

Jaký jsem student? Stačí napsat dobrý/špatný, ale lepší bude se podívat i na to, jak vás baví se učit nové věci. Radši se necháváte vést, nebo jste samouk, potřebujete někoho, kdo vás bude motivovat.

Kolik mám času? Všem nám je jasné, že bohužel se jazyk nenaučíte jen tak, bude vás to stát nějakou práci. Pro váš mozek i seběvědomí je lepší si říct rovnou na začátku, kolik umíte investovat času - hodinu týdně, každý den trochu, víkend za měsíc, třikrát týdně mít lekci s lektorem. Vemte si k ruce diář a rozhodněte se. Zkušenost říká, že není dobré přepálit začátek, studenti jsou potom zklamaní. Zkušenost také říká, že je dobré přepálit začátek, dát si několik lekcí týdně, což vám pomůže si rychle dostat jazyk do podvědomí a pak třeba zpomalit a udržovat. Záleží jen na vás a vašem cíli, čas je ve vašich rukou, teda jen tehdy, jestli za 14 dnů neděláte rozdílové zkoušky. A kdy mám čás? Záleží i jestli se radši učíte ráno, dopoledne, odpoledne či večer. Nebo je to jedno, hlavně, aby to sedělo do rozvrhu či se to nekrylo s pracovní schůzkou, nebo vyhovovalo slečně na hlídání.

Jaké jazyky umím? Vlastně ani nejde o to jaké jazyky, ale spíš, jestli jste se už nějaké učili, protože princip bývá podobný, už víte, že výuka cizího jazyka má několik poloh i úrovní. Víte, jestli máte radši gramatiku, poslechy, psaní, vyplňování, konverzaci. Umíte vyplňovat cvičení, dokonce jestli jste se učili indoevropský jazyk nebo jazyk románský, budete znát trochu i strukturu. Málokdo v Čechách začíná se španělštinou jako s prvním jazykem. Různí se i styly výuky - tradiční, komunikativní, zaměřené na konverzaci, na gramatiku, tandemy, příprava na zkoušky.

Jak se chci učit? Odpovědí na tuto otázku je mnohe, složité se zorientovat, ale v hlavě máte nějakou představu, tak ji pošlete na papír. Chcete rodilého mluvčího, českého lektora, jste se samouk, chcete se učit soukromě, nebo ve veřejných kurzech, máte možnost se učit ve firmě či nemáte moc času, tak si vezmete jazykového kouče, který se s vámi jednou za čas setká a ve zbytek času vás bude zásobovat úkoly a motivovat, nechce se vám nebo nemůžete z domu, takže to zkusíte online. Veřejné kurzy mají různé úrovně, s tím vám poradí v jazykovce nebo i váš lektor, existuje SERR (Společný evropský referenční rámec, to je to rozdělení úrovní na A1, A2, B1, B2, C1, C2), můžete se nechat otestovat, když už nejste úplný začátečník. Mějte na paměti, že třeba jste skvělí v poslechu, ale vytvořit větu a promluvit je vaše noční můra. Myslím, že vás to nemá moc stresovat, určitě to máte podobně i v mateřském jazyce.

Až vše budete mít sepsané a srovnané, až vaše mysl bude zase zpátky a nebude spěchat za rychlým výsledkem, přeci jen taky zítra nepoběžíte jako netrénovaný běžec maraton, tak začněte hledat způsob, jak začít. Teď už víte, co chcete, jak to chcete, kdy to chcete a je na čase si vygooglit ten správný způsob (jazykovku, lektora, aplikaci).

Pamatujte si, že čím víc vás to bude bavit, tím líp vám to půjde, tak si v tom hispánském  světě najděte něco, co máte rádi - fotbal, muziku, historii, literaturu, hory, tanec nebo i jídlo a užijte si to! Nic jiného pak nebudete potřebovat a půjde vám to samo.

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.