6 tipů, jak se rozmluvit španělsky

Jak trénovat mluvení, když nemáte s kým mluvit? Když se vlastně trochu stydíte? Když jste na začátku? A nebo když jste roky nemluvili? Jednoduše! Posíláme vám 6 tipů! Vyzkoušených tipů!

6 tipů, jak se rozmluvit španělsky

Chcete mluvit španělsky? Pak vám zbývá jediné – mluvit! Váš mozek, jazyk i uši si na nová slovíčka a výslovnost musí zvyknout. Zpívejte si ve sprše, opakujte po aplikaci jako papoušek, čtěte si nahlas, nahrávejte si hlasové zprávy, kdykoliv potkáte cizince, alespoň ho pozdravte. Využijte k mluvení každičkou příležitost. Začátek je těžký, člověk se často stydí, a to i sám před sebou. Proto se osmělte, mluvte si sami pro sebe a nahrávejte se na telefon. Váš jazyk se brzy rozváže, vybrousí a mluvení vám půjde líp a líp.

📩
Nech si posílat newsletter Španělština do plavek. Každé druhé úterý ti v e-mailové schránce přistane e-mail, který si zamilujete! Naše newslettery jsou napěchované tipy, které ti pomůžou dostat tvoji španělštinu na zcela nový level. Těšit se můžeš i na klikačky, kvízy, tipy na aplikace či pestré akce. Všechny informace ze světa Španělštiny do plavek dostaneš z první ruky! Přidej se ZDE


1. Stínování  
Opakuj, imituj, přeháněj a užívej si svůj hlas. Pusť si jakoukoliv zvukovou nahrávku, stačí pár sekund či jedna věta, stopni ji a zopakuj. Buď co nejpřesnější, zhoupni se ve slovech, kde je třeba, respektuj intonaci, snaž se o co nejpodob­nější výslovnost, délku hlásek... Stačí několikrát za sebou a pak si dej pauzičku. Ale třeba další den to zkus znovu a zjistíš, jak se jazyk v ústech přestává bránit a jak jste lepší a lepší. Využij nahrávky z učebnice, film, rozhovory... cokoliv.    

💡
tip: využij třeba i výuková videa. Třeba ty od VideoELE, Easy Spanish, Extra


2. WA skupina na hlasovky (dá se tam měnit rychlost)
Vstup do whatsappové skupiny a přidej se do akce, poslouchej a posílej hlasové zprávy ostatním, co právě děláš, kde právě jsi. Můžeš to doprovodit fotografii či videem. Veliká výhoda WA je, že si můžeš měnit rychlost nahrávky - rychlejší a nebo pomalejší.


3. Hlasovky

Nahraj si během dne 5 zvukových zpráv Co právě děláš? Kde právě jsi? Na co myslíš? Vytvoř si takový diktafonový deníček. Na pár sekund se soustřeď a přepni do cizího jazyka. Když to vydržíš více dní, uděláš velký posun a zvykneš si na svůj hlas i na časté přepínání z jazyka do jazyka.

3. Karaoke

Zazpívej si podle textu tvoji oblíbenou písničku. Využít k tomu můžeš karoake texty ve Spotify, najdeš je tam pod mikrofonkem.  Případně v Apple Music jsou také a nebo v aplikaci Lyrics Training je na to celý mód. Snadno na karaoke texty narazíš na YouTube. Zadej karaoke a nech se unášet na vlně španělských hitů. Využít samozřejmě můžeš i náš letní playlist, který je zdarma a rozehřejetě i když bude pod nulou.

Letní playlist, který vás provede létem! ZDARMA

Hity, které jistě znáte a pecky, které jste ještě nikdy neslyšeli. 30 canciones, které si můžete pustit na Spotify a nebo Apple Music. 10 názvů zašifrovaných v obrázcích v pracovním listu


Stáhni si playlist na Apple Music či Spotify

4. Čtení nahlas

Začni číst! Máloco posouvá studenty při studiu španělštiny, tak jako pravidelná četba. Čti všechno, na co narazíš: titulky, nadpisy, tituly knih, bulvár, noviny, blogy, učebnicové texty, knihy. Ale tentokrát čti nahlas! Ať se slyšíš. A co číst a jak číst se dozvíš v minulém článku Čtěte ve španělštině. Ale co, kde a jak?

5. Mluv s asistenty na telefonu

Tvůj chytrý telefon má v sobě poklad! A tím je virtuální asistent/ka, který umí mluvit španělsky. přepni si telefon na týden do španělštiny a popovídej si se Siri na Iphonu, Google Assistent na Androidu či s Amazon Alexou. Inspiruj se i dalšími návrhy a budeš trénovat porozumění i mluvení zároveň

💡
Tip: Posílám ti inspiraci na otázky (pro legraci) a nebo tyhle.


Další tipy, jak se rozmluvit od naši kolegyně francouzštinářky Hanky Šimáčkové
DIY – Rozmluv se sám!

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 17 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.

Jsem autorkou knížky 140 + 24 úkolů pro zábavné učení cizích jazyků, kterou když otevřete  na kterékoliv stránce, tak najdete inspiraci. Poslouží vám jako pomůcka ve chvílích, kdy vaše motivace upadá, nebo naopak ve dnech, kdy máte chuť udělat na cestě za svým jazykovým snem maximum.

140 + 24 úkolů pro zábavné učení cizích jazyků pro studenty i jazykové lektory

Nauč se plánovat svoje chvilky španělštiny (řečtiny, finštiny, maorštiny, …) do běžného denního režimu, debordelizuj všechny léty nasbírané učební materiály, začti se do cizojazyčných bulvárních plátků, a hlavně nezapomeň napsat dopis Ježíškovi!

Otevřete knihu na kterékoliv stránce a inspirujte se. Poslouží vám jako pomůcka ve chvílích, kdy vaše motivace upadá, nebo naopak ve dnech, kdy máte chuť udělat na cestě za svým jazykovým snem maximum.

¡Kup si knihu!