Adventní kalendář

Adventní kalendář

Jako každé dítě jsem i já jako malá holka milovala adventní kalendáře. Ty od naší mamky byly každý den plné malých překvapení. Žádná jednoduchá čokoládová okénka, prostě tu čokoláda, tu lentilka, někdy bonpari... A teď jako máma ho moc ráda našim dětem vytvářím. Trávím tím docela dost času, ale po 6 letech zkušeností, mám už své finty (nejdůležitější je mít plné ty první dny, pak se to dá dohánět a měnit). Na každý den schovám dáreček (legového panáčka, sponku, svítící hvězdu), sladkost, čaj, úkol, výlet.

A říkala jsem si, že by se mi moc líbilo něco takového zkusit tady na blogu. 24 úkolů, poslechů, videí, kultury i psaní... Zábava i dřina. A nakonci dárečky.

Přiznávám se, představovala jsem si to trochu jako Hurvínek válku. Není problém vytvořit 24 úkolů, není problém jim dát správné pořadí, sepsat je, vložit videa, poslechy apod. Přeci jen to je to, co dělám asi 13 let, co učím španělštinu. Umím s tím trochu čarovat. Ale přeci jen, to byla větší komplikace, než jsem si myslela. Chtěla jsem mít hezkou grafickou podobu, sofistikovaný systém na odpovědi a začít 1.12. Mít to krásné a dokonalé.

Vypadá to, že adventní kalendář, který potrénuje vaši španělštinu, seznámí vás s vánočními zvyky, donutí vás koukat na španělské reklamy na Ikeu, ale dostanete až na Mikuláše (když to dobře dopadne 🙈). Já jako malá to měla ráda, dalo se sníst hned 5 sladkostí najednou. Nebude asi tak krásný, jak jsem si představovala, ale já se to za rok naučím, si slibuju.

Jak na to?

Nic složitého! Sledujte úkoly! Budou každý den na Instastories. Aby vám žádný neutekl doporučuji se přihlásit do mailu. Ikdyž se nahlasíte později, nevadí. Přijde Vám PDF se všemi úkoly a budete je mít pohromadě. První úkoly si můžete otevřít tady na blogu.

Je jen na Vás, co Vám bude vyhovovat, jestli budete okénka plnit každý den, nebo je vyloupete všechna najednou (tuhle variantu vám nezávidím, bude toho dost).

Když vyloupete všechna okénka, rozbalíte všechny taštičky či otevřete všechny pytlíčky, máte 24. prosince a s tím i Štědrý večer a maličkého Ježíška, který nadělil dárky pod váš stromeček. V tomto španělštinodoplavkovém adventním kalendáři to máte podobně.

Splňte si každý den obsah svého "okénka" a do 30.12. mi na email pošlete váš zaškrtaný seznam úkolů, nebo i fotky, printscreeny (děláte to pro sebe, věřím vám, že se nepodvedete). Na Tři krále (což je takový “Ježíšek” ve Španělsku) vyberu ze všech přijatých odpovědí, ty kterým doručím dárečky a všem ostatním pošlu překvapení. Dárky budou ode mne, od El Olivar, Pampas Market, Artesanía Corazón, a čekají na vás i podepsané knížky od autorů, kteří se hispánském světem zajímají, nebo ho cestovatelsky objevují.  

Adventní kalendář Španělštiny do plavek

Vezmi si nějaký pěkný papír, číslice i číslovky napiš pod sebou a ode dneška si každý splněný den/úkol/okénko zaškrtni.


Prezentaci o španělských Vánocích si můžeš prohlédnout tady. Používám ji na vánočních hodinách s oblibou od roku 2006 (je tedy dost možné, že jestli jsme se spolu někdy učili, znáš ji). Máš tam vše, co potřebuješ vědět, jednoduše, srozumitelně a navíc ty ilustrace jsou často dost úlet. Celé trochu retro, ale dobré, funkční.


Letošní vánoční IKEA reklama je hit španělských sociálních sítí. Podívej se sám/sama v čem je tam úspěšná. Procvičíš si poslech, otázky, minulé časy, váhavé odpovědi.


Rekapitulace za 2018 a přání pro 2019

Budeš používat Préterito Perfecto a Préterito Indefinido. Vybarvi si výseče kruhu dle své spokojenosti a až budeš psát o svých plánek na další měsíce čeká na tebe infinitiv a budoucí čas

Aktivita je převzatá od skvělé Lápiz de ele. Její stránky si prohlédnětě, ať už se učíte nebo učíte španělštinu. Kopa inspirace na jednom místě.

Lápiz de ele

Na Mikuláše si zkus odkaz na taková oddychová cvičení na internetu - najdi si na stránce pexeso a pusť si španělskou verzi Tiché noci na vyplnění. Jestli nemáš dost, na konci stránky je rychlá kontrola slovní zásoby. Mimochodem, nenápadně opakuješ slovíčka z prezentace z 2.12.


To zatím stačí a uvidíme, jestli přibudou všechny dny, nebo budou dostupné jen mailem a Instagramem. Kdyžtak se ozvěte, kontakt tu na stránkách na mne máte.