Aupair ve Španělsku

Španělštinu se můžete naučit i hlídáním dětí. Opravdu! Co musela pro to, aby mohla jet jako aupair na Mallorku a do Madridu, udělat Katka Rudyková se dočtete v jejím článku. Inspirujte se.

Aupair ve Španělsku

Koncem června letošního roku mi přišel e-mail od Katky Rudykové, jestli by mne zajímal článek o tom, jak se stát aupair ve Španělsku. Zastříhala jsem ušima a to hned z několika důvodů. Za prvné téma aupair na blogu za jeho více než dvouletou existenci nemám pokryté a za druhé moje milá kamarádka Lucka během našich vysokoškolských studií několik takových tříměsíčních aupair pobytů ve Španělsku absolvovala, takže jsem se těšila na srovnání dojmů.

Takže s menším zpožděním, ale o to s větší radostí posílám do světa motivační článek pro všechny, kteří by si chtěli takové prázdniny vyzkoušet a jak Katka píše o pár odstavců níže: nechat španělštinu, aby se stala vaši přirozenou součástí. Doufejme, že se brzy svět usadí v kolejích, které budou znovu přát cestování a získávání zkušeností v zahraničí. Ale asi si na to chvíli počkáme.


Aupair ve Španělsku

Hola! Jmenuji se Katka a touto cestou bych vám ráda napsala o mých zkušenostech s hlídáním dětí ve Španělsku. Jedná se úžasnou zkušenost, kterou mladým určitě doporučuji. Získáte tak nejen jazykové zkušenosti a větší samostatnost, ale i jedinečnou možnost poznat kulturu Španělů do hloubky.

Do Španělska jsem jela s hlavním cílem zlepšit si svou španělštinu, poznat jejich kulturu a zažít nové dobrodružství. Musím říct, že se mi mé cíle splnily. Zahraničí je totiž ten nejlepší způsob, jak se jazyk naučit. Dva roky zpátky jsem tak strávila dva měsíce v jedné krásné vesnici na Mallorce a minulé léto zase měsíc v Madridu. Jedná se dle mého názoru o jednu z nejlevnějších a nejlepších zahraničních zkušeností, které můžete získat.

Španělsku a jeho jazyku jsem propadla při mojí první návštěvě této země. Jeli jsme totiž v rámci školního projektu na svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostela, a já zde pocítila obrovskou touhu tento jazyk umět. Je to jazyk, do kterého jsem se zamilovala a neustále zamilovávám.

Jak se stát aupair

Další prázdniny tak bylo rozhodnuto. Musím se po maturitě vydat na zkušenou! Nejdříve jsem měla v plánu jet přes nějakou agenturu. Ono je to přece jenom pohodlnější a člověk má větší jistotu, ale na doporučení mé spolužačky, která vyjela sama na vlastní pěst, jsem se pro tuto možnost také rozhodla. Nejlepší pro hledání rodin je stránka aupairworld.com. Musíte se tam přihlásit, vložit svoje fotky, napsat životopis v angličtině, či v jiném jazyce, a také napsat motivační dopis (proč se chcete stát aupair apod).

Doporučuji tuto část nepodcenit, protože na základě těchto informací rodinu buď zaujmete, nebo ne. Je dobré tam popsat informace o tom, jaké zkušenosti s hlídáním dětí máte, jaké jsou vaše koníčky, jazykové schopnosti. Je potřeba se připravit na to, že pokud chcete do Španělska, tak většina rodin bude po vás požadovat, abyste s jejich dětmi mluvili anglicky (proto si často aupairky berou). Dále pak můžete být sami aktivní a rodiny si dle vašich kritérií vyhledávat a kontaktovat je, nebo jak tomu bylo v mém případě, počkat, až se vám nějaká rodina ozve. Jakmile o vás rodina projeví zájem, často pak s vámi bude chtít navázat online rozhovor přes Skype, WhatssApp, nebo nějakou jinou formou. Během rozhovoru si tak navzájem prověříte vaše sympatie, jazykové schopnosti a můžete získat další důležité informace. Doporučuji si na tento pohovor připravit otázky, na které se chcete rodiny zeptat. Nebojte se poptat rodiny na jejich bývalé aupair a poprosit je o kontakty na ně. Díky tomu se tak můžete ujistit, že vaše volba byla správná.

Dál pak nezbývá nic jiného než čekat, až vám rodina napíše definitivní rozhodnutí. Pokud je kladné, tak už řešíte datumy odletu, letenky a zůstáváte s rodinou v kontaktu. Letenky jsem si vždy platila sama. Na rodinu si určitě vezměte telefonní čísla a nebojte se ji na cokoli zeptat. Doporučuji také před odletem dětem koupit nějaké sladkosti (tím si je nejlépe získáte :D) a rodině nějaké dárky.

Mallorca

Na Mallorce jsem hlídala dvě děti. Kluka (5 let) a jeho sestřičku (7 let). Hlídala jsem je každý den od pondělí do pátku, vždy od cca 8:00-15:30h, než přišli rodiče z práce. Ráno jsem jim nachystala snídaní a odpoledne ohřála oběd. Vařit jsem ale nemusela. Děti měly spoustu her, takže nebyl až takový problém je zabavit, také měli menší bazén na zahradě. Děti si moc oblíbili tancování Just Dance, který bavil i mě samotnou. Rodiče chtěli, abych na ně mluvila anglicky, ale tak malé děti uměli spíš jen čísla a barvičky, takže jsem byla nucena se s nimi domlouvat španělsky. Rodiče jim také chystali nějaké úkoly, které jsme společně řešily (často jednoduché úkoly do AJ).

Rodina mi týdně platila 75 euro, což je vcelku normální částka, kterou platí aupairkám ve Španělsku, ale vzhledem k tomu, že mi rodina téměř vše platila, tak jsem si zde mohla během dvou měsíců opravdu vydělat. Odpoledne jsme často trávili na „fiestě de cumpleaños“ jejich kamarádů, nebo jsme grilovali, jezdily na pláž (nejhezčí pláže, které jsem zatím kdy viděla byly právě na Mallorce), do kina, na různé výlety…no zkrátka na rodinu jsem měla obrovské štěstí.

Brali mě jako jejich dceru. Jezdila jsem s nimi všude. Víkendy jsem pak měla úplně volné, ale většinou jsem neodmítla žádné pozvání a jezdila všude s rodinou. Jedna velká nevýhoda zde ale byla v podobě jazyka. Rodina mě na to během našeho skype rozhovoru upozorňovala. Na Mallorce se totiž mluví katalánsky. Ale všichni zde rozumí a umí mluvit i „normální“ španělštinou. Takže všichni, kdo se se mnou chtěli bavit na mě mluvili španělsky, případně anglicky. Díky tomuto ale moje španělština mohla vzkvétat. Bylo to pro mě ohromně motivující. Zvlášť po mém návratu.

Chtěla jsem být se španělštinou v kontaktu každý den, a tak jsem začala poslouchat nejrůznější youtubery a musím říct, že je to ta nejlepší volba. Jazyk se tak pro vás stane jakousi přirozenou součástí vašeho života, a když jej nebudete dlouho slyšet, bude vám po něm smutno. A tak jsem si vytvořila závislost.

Madrid

Další prázdniny jsem se rozhodla pro novou zkušenost na novém místě. Tentokrát se jednalo o Madrid. Ozvala se mi rodina, která již měla několik aupair přede mnou a ta poslední byla dokonce z ČR. Takže jsem měla skvělou zpětnou vazbu na tuto rodinu. Opět jsem absolvovala celý proces od online rozhovoru až po zakoupení letenek. V Madridu jsem strávila skoro celý červenec minulého roku. Hlídala jsem tři děti. Chlapce (7let) a dvě holky (10, 12). Byla to zase nová zkušenost. Děti chodily do bilingvní školy, takže anglicky uměly perfektně. Hlídala jsem je od 9-15 h. Dopoledne jsem jim pomohla s úkoly do školy, a odpoledne jsem trávili v bázenu. Rodina mě opět brala na oslavy, na výlety, k moři. Velkou výhodou zde byl jazyk, protože v Madridu se opravdu španělsky mluví. Rodina mi platila na týden 70 euro. Opět jsem nemusela nic vařit, jen jsem dětem připravila snídani a ohřála oběd.

Rady pro budoucí aupair

Na závěr bych chtěla napsat, že pokud váháte, zda jet, nebo ne, jeďte. I když to občas nebude lehké, děti vás nebudou poslouchat a vám se bude stýskat. Stojí to za to. Na úplný konec pár rad, za které bych byla předtím vděčná:

  • Angličtinu stačí mít na úrovni B1 (případně i A2, záleží na rodině a dětech).
  • Rodina vás vyzvedne na letišti, stačí se jen domluvit.
  • Nebojte se rodiny zeptat, zda nezná jiné rodiny s aupairkama v okolí, případně zda nezná v okolí lidi ve vašem věku, abyste mohly navazovat přátelství (občas je to fajn mít kamarády v zahraničí).
  • Pokud víte, že hlídání dětí není vaše silná stránka, nevadí. Já do Španělska odjížděla s tím, že jsem měla zkušenosti s hlídáním akorát vlastních sourozenců. Děti nejsou moje cílová skupina, ale pokud s nimi dokážete trávit nějaký ten čas, zahrát si s nimi pár her a dohlídnout na ně, nemusíte mít strach.
  • Důležitá je komunikace. Nebojte se mluvit s rodinou, pokud vám něco nevyhovuje, nebo vám něco není jasné. A hlavně, se nebojte mluvit španělsky. Španělé jsou pohodoví a otevření. Budou z vaší španělštiny překvapeni. Nemějte strach z chybování při mluvení, vždyť kdo nic nedělá, nic nepokazí a žádný učený z nebe nespadl.
¡Que tengáis muchííísima suerte!

Katka

Kateřina Rudyková

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.