10 tipů, které potřebujete, abyste udělali zkoušku DELE

Jak se připravit na oficiální zkoušku ze španělštiny? 10 tipů, které vám poradí na co se nachystat, jak plánovat, co poslouchat.

10 tipů, které potřebujete, abyste udělali zkoušku DELE

Zkouška DELE a jak nad ní zvítězit

DELE – co že to vlastně je?

Z lingvistického pohledu je DELE zkratka vznešeného názvu Diploma espaňol de lengua extranjera. Řečeno zkrátka a jednoduše – diplom ze španělštiny, jakožto cizího jazyka.

V praxi se jedná o jazykovou zkoušku, která nekompromisně otestuje vaše znalosti španělštiny. Připravte se na gramatiky, psaní, čtení, poslech i mluvení.

Tato zkouška se koná jen párkrát do roka. Vždy ve stejný čas a s totožným zadáním. Pokusit se o ni můžete v oficiálních španělských institutech, které se po světě vyskytují pod názvem Instituto Cervantes, nebo v jejich akreditovaných centrech. Čekání na výsledek pak vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Všechny studentské počiny se totiž odesílají do španělské Salamanky, kde se také opravují. Dva měsíce nejistoty jsou běžnou praxí.

Jak se na DELE připravit?

To je otázka za milion, kterou si kladou tisíce studentů ročně. Zaručený recept k úspěch by chtěl každý. Ale víte co? On ten recept opravdu existuje. Sama jsem prošla několika zkouškami DELE různých úrovní. Moje skóre je vlastně skvělé, ale neúspěch potkal i mě. Když o tom zpětně přemýšlím, vím přesně proč. Tak jaký že poměr ingrediencí vede k úspěšnému výsledku? Čtěte dál, podělím se…

10 tipů, které potřebujete, abyste udělali zkoušku DELE

1. NEPODCEŇUJTE PŘÍPRAVU

Alfou a omegou vašeho ne/úspěchu je příprava. DELE není jednoduchá zkouška a vyžaduje čas. Nesnažte se spoléhat na krátkodobou paměť, pokud nechcete mít v hlavě guláš, ze kterého budete omdlévat vyčerpáním. Jak z mé osobní zkušenosti absolventky, tak z pozice lektorky, vím, že ideální čas na přípravu je 6 týdnů před zkouškou. Ano, v některých případech to můžete zvládnout i za 5 týdnů. Spoléhat se na nižší čísla ale vřele nedoporučuji.

2. MAKAT, MAKAT, MAKAT

To jste možná slyšet nechtěli, ale je to tak. Spoléhat se na to, že to půjde samo, prostě nefunguje. Věřte mi. Zkoušela jsem to sama, zkoušeli to někteří mí studenti, ale nikdy to k získání diplomu nevedlo. Takže – vyhrnout rukávy, připravit tužku a papír, zásobu Yerba Maté pro jasnou mysl, pohodlnou židli a hurá na to!

3. MĚJTE JASNO

Dalším základem je znát velmi dobře strukturu celé zkoušky. Zjistěte si, jak vypadají jednotlivé části, co obsahují za úkoly i kolik na ně máte času. Pokud budete velmi dobře znát zadání, ušetříte drahocenný čas v den zkoušky. Ten pak můžete věnovat samotnému plnění úkolů. Z vlastní zkušenosti vím, že každá vteřina navíc se počítá. Více času = více vnitřního klidu. A ten budete rozhodně potřebovat!

4. TASTE ZBRANĚ

Stojím si za tím, že kromě perfektní znalosti španělštiny, je DELE také o strategii. Zaměřte se na moje tajné zbraně a ušetřete čas i nervy.

  • je dobré vědět, kde můžete ušetřit čas, abyste ho mohli využili tam, kde je ho málo. Perfektní znalost zadání u audia způsobí to, že už nebudete potřebovat číst instrukce. Díky tomu se s klidem můžete rovnou vrhnout na úkol samotný.
  • v gramatické části je dobré promyslet, co vám jde nejlépe, a co hůř. Vždy začněte tam, kde jste si svými schopnostmi jistí. Lepší je nasbírat pohodlně body na tom, co vám jde nejlépe, než se zaseknout na úkolech, které u vás drhnou.
  • vždy buďte pozorní: často vás chtějí nachytat pomocí kladu nebo záporu. Čtěte pozorně, podtrhávejte otázky a hlídejte si, zda vaše odpověď odpovídá zadání.
  • u mluvení a u psaní si zjistěte povinnou gramatiku, typické subjuntivy, podmínky, idiomy…a nebojte se ukázat, co umíte. Bum! A máte další body navíc!
Můj tajný tip? Na přípravný papír si do rohu napište, na co nechcete zapomenout (subjuntivo, frases hechas, conectores,...). Pak si jen v klidu odškrtávejte, co už jste použili. Nervozita dělá své, nenechte se rozhodit!

5. ČTĚTE

Zkouška DELE má i přípravnou knihu, ve které najdete 6–8 příkladů celé zkoušky v reálné podobě. Tahle kniha by se měla bezpochyby stát vaší povinnou četbou. Každá kapitola se zaměřuje na jedno obecné téma (zdraví, práce, cestování, sport…), kolem kterého se pak točí i všechny úkoly.

Krom toho – čtěte obecně. Noviny, časopisy, alespoň jeden článek denně. Z každého si vyberte pět slovíček, které vás zaujmou. Ideální jsou samozřejmě seriózní články, třeba ty z El País, ale víte, jak to je. Proti gustu…

6. NASTRAŽTE UŠI

Cestou do práce i při domácím úklidu poslouchejte seriály, rádio nebo podcasty. Doporučuji střídat akcenty jak ze Španělska, tak i z Latinské Ameriky. V Instituto Cervantes totiž chtějí být spravedliví. Audia jsou tak vždy nahraná jak s přízvukem španělským, tak i latinskoamerickým. Pokud jste zvyklí jen na jeden, dá vám ten druhý zabrat.

U zkoušek C1 a výš už to chce navíc “chytřejší” podcasty, ideálně ty z oblasti kultury, technicky nebo politiky. Půl hodinka každý den a váš počet bodů u zkoušky se opět vyšplhá o něco výš!

7. NEBOJTE SE PŘITÍŽIT SI

Při nácviku audia si občas záměrně způsobte nepohodlí - sundejte si sluchátka z uší, sedněte si dál od přijímače, tu a tam zkuste něčím zašustit,..všechno jsou to situace, které vás mohou při zkoušce potkat. A štěstí přeje připraveným!

8. PLÁNUJTE

Jestli jste plánovači a máte rádi rituály, tak směle do toho! Co bude na papíře, nemusí být v hlavě. Naplánujte si svou přípravu bod po bodu. Když jsem se připravovala na C2, snídala jsem nad novinovými články, při žehlení poslouchala podcasty, po obědě jsem se učila svou denní dávku 20 slovíček a každý večer usínala se svým oblíbeným seriálem. Měla jsem jasný plán a vždy věděla, kdy a co dělám. Měla jsem pokryté všechny oblasti zkoušky a byla díky tomu ve větším klidu.

9. NENECHTE SE ROZHODIT

Zkouška je to jazyková, neprověřuje vaše znalosti z konkrétních témat. Nevíte, co byste řekli o skleníkovém efektu nebo národním jídle Ekvádoru? To je přece úplně jedno! Zkouška prověřuje vaše dovednosti ve španělštině. Nebojte se proto při zkoušce použít větu: promiňte, toto téma mi není zcela blízké, ale jednou jsem četl o...“. Nenásilně tak můžete převést řeč do vaší komfortnější zóny. Plynulá mluva a umění vyjádřit se, to je to, oč tu běží!

10. ŠPANĚLŠTINA KAŽDÝ DEN

Naprosto stěžejní je být se španělštinou v kontaktu každý den. Uvedu několik příkladů z praxe:

Když připravuji studenty na úrovně B1/B2, setkáváme se dvakrát týdně po dobu šesti týdnů. Jednou týdně jim posílám úkoly na cca 3-4 hodiny práce / týden. Když připravuji studenty úrovně C1, máme podobný model. Osvědčilo se mi ale na poslední dva týdny zintenzivnit setkávání na tři týdně a samostatnou práci cca na 2-3 hodiny denně.

Když jsem se sama připravovala na úroveň C2, setkávala jsem se s lektorkami třikrát týdně po 2 hodinách. Samostatnou práci jsem pak měla na čtyři hodiny, poslední tři týdny pak na 6 hodin denně.

Zní to šíleně? Asi jo. Ale kromě toho, že tudy cesta ke splnění vašeho snu rozhodně vede, parádně to také vystřelí vaši španělštinu do nebeských výšin. Získáte tak ve španělštině sebevědomí, která se vám bude hodit nejen u zkoušky.


A co dělat v den zkoušky?

Nic. Opravdu a jistojistě NIC. Dejte si královskou snídani, pohodlně se oblečte a prosím vás, hlavně na zkoušku doražte včas. Španělé, za normálních okolností známí svým volnomyšlenkářstvím, jsou totiž v případě této zkoušky nechutně pedantští.

A pamatujte – většinou platí, že první odpověď je ta správná.

Zkouška je poměrně dlouhá – jedno celé dopoledne a 30 minut po obědě navíc na ústní část. Mějte tedy s sebou dostatek vody a jídla. Hlad ještě nikdy nikomu ke klidné duši nepomohl (známe to všichni, že? :)

Tak, a teď už jen kroťte svou mysl. Soustřeďte se, nepanikařte, dýchejte zhluboka.

Držím vám palce!


Barbora Kalvach Frydrych

Bára tvrdí, že každý v životě máme nějaké vášně. Tou její je španělština. Fascinuje ji malebnost zvuku jazyka, hispánský svět a jeho barvy, rozmanitá hispánská kultura i historie. Španělština vnáší do jejího života světlo a energii a to Bára předává na svých hodinách studentům. Ohromně ji baví španělštinu učit, na každou hodinu se těší. Co ji ale baví obzvlášť je příprava na zkoušky DELE. Ta intenzita, díky které se studenti za velmi krátkou dobu doslova vystřelí do jazykového nebe, ty nervy, které má, když studenti prochází zkouškou, i ten obrovský pocit štěstí i úlevy, když přijdou kladné výsledky. Bára se také specializuje na výuku malých dětí, učí rodiče a lektory, jak představovat dětem cizí jazyky hned od kolébky. K tomu ji pomáhá montessori metoda a její dvě malé děti, na které mluví španělsky. Více o Báře a její španělštině najdete na www.hodinyspanelstiny.cz. A pokud vás zajímá, jak je to s těmi dětmi a cizími jazyky, tak se podívejte na www.detiacizijazyky.cz

Barbora Kalvach