Jarní a velikonoční aktivity do hodin španělštiny

6 tipů do jarních a velikonočních hodin španělštiny. Odkazy na to nejlepší z internetu, které s radostí používám ve svých kurzech, lekcích i online jazykového koučování španělštiny.

Jarní a velikonoční aktivity do hodin španělštiny

Protože už dávno není blog Španělštiny do plavek stránkou, kterou čte jen moje rodina a protože už jsem asi před rokem pochopila, že má čtenáře více kategorií - studenty, milovníky španělštiny a hispánského světa, ale také zástup učitelů a lektorů toho jazyka. A protože v jedné z anket na instagramu vyšlo, že mám přidávat více článků o výuce jazyka a gastronomii. Tak já dnes volím to první, tipy do hodin španělštiny, jak online tak klasické. Vybrala jsem jarní a velikonoční tématiku. V posledním odstavci prozradím jedno malé tajemství, máte se na co těšit.


Jarní a velikonoční aktivity do hodin španělštiny

Celý lektorský i studentský svět se poslední měsíce přesunul na internet. Dnes vám představím něco ze stránek a zdrojů, které já používám ve svých lekcích, kurzech či online jazykovém koučování. Takže nemusíte hledat žádné materiály ve své knihovně či šanonu se španělštinou. Vybrala jsem si stránky od autorů, které mám moc ráda a jsou mi velikou inspirací.

Přihlaste se na jarní výzvu Španělštiny do plavek 2021 a probuďte vaše hispánské já!

Chci být u toho!

Olé Edu

Letošní hit ve všech mých kurzech je rozhodně Conejita Lulú, z celého mého hravého lektorského srdce ji doporučuji. Procvičit si slovní zásobu, užít si povedené grafiky, zkusit rýmovat a klidně i překládat. To vše v jednom balíčku. A věřte mi, můžete vymyslet (nejen jako lektoři španělštiny) ještě víc. Například v básničce je několik slovíček, které vznikly složením jiných slov, apod. Využijete ji skvěle v kurzu i individuální výuce, stačí se naučit sdílet obrazovku (případně ji dát za domácí úkol).

Velikonočních aktivit má Olé Edu víc, stačí objevovat. Budou bavit malé i velké (dobble, puzzle, ...). Další materiály velmi vhodné pro hravé rozšíření slovní zásoby, naleznete tady. Ať už to jsou pexesa, domina či karty s jarními slovíčky. A jestli jste lektoři či studenti i dalších jazyků - stačí překliknout - své verze mají němčina, francouzština, angličtina a italština.

Profe de Ele  

Profe de Ele je jedna z mých nejoblíbenějších stránek do hodin. Já jsem jejich materiál o Velikonocích použila letos snad ve všech kurzech a pokaždé trochu jinak. Každý student totiž potřebuje něco jiného. Velmi komplexní materiál ze kterého si vyberete ať už potřebujete jakoukoliv úroveň španělštiny. Kultura a jazyk se zde doplňují v přehledné formě. Naleznete zde kombinaci doplňovacích cvičení, infografik, videí, přiřazovacích cvičení. Klikněte a vyrazte poznávat Tradiciones de Semana Santa ve Španělsku.

Tato videa vám přiblíží španělské Velikonoce z různých míst - podívejte se na odkaz zmiňovaný v textu

Spanish Unicorn

Neodmyslitenou součástí studia španělštiny je porozumění textu a na stránce Spanish Unicorn je k dispozici text o Velikonocích ve Španělsku a hned za ním 5 testovacích otázek. Následuje obrazový interaktivní přehled slovní zásoby a video.

Vidas en español

Projekt Vidas en español jsem vám nedávno představovala na blogu v článku o Podcastech ve španělštině. Kasia, vytvořila e-book Español para cada estación del año. Primavera, který má více než 160 stránek a můžete si užít texty a cvičení v 5 blocích - jaro, Velikonoce, příroda a ekologie, zdraví životní styl a sport , technologie a internet. Více než 50 cvičení, poslechová cvičení, gramatika, texty, slovní zásoba apod. Nezapomeňte využít slevového kupónu z článku o podcastech, e-book vám může sloužit pěknou řádku let (myslím tím lektorům).

e-book s mnoha cvičeními o jaře 

Color ELE

Zapamatujte si stránky Color ELE a rozhodně vyzkoušejte jejich velikonoční speciál Semana Santa en España - interaktivní cvičení, osmisměrku k vytištění a kartičky se kterými si vystačíte klidně celou lekci. Určitě přijdete na hodně způsobů, jak se dají použít.

Dáreček na závěr

Každý z nás by se měl učit nové věci a já bych ráda vytvářela aktivity a cvičení nejen do svých lekcí španělštiny. Před měsícem jsme spustily s ProfHankou projekt Digitální_lektoři a rozhodly jsme se vytvářet interaktivní cvičení v Genially (a to nejen ve španělštině). A dnes vám představujeme náš velikonoční dárek - aktivitu, která se vám bude hodit kdykoliv, když budete potřebovat potrénovat slovní zásobu ze zvířecí říše.

A protože nejsme ani já ani Hanka superženy a nabraly jsme si toho teď opravdu nemálo, poprosily jsme naši kamarádku Agu o pomoc s tvorbou. Mimochodem Aga tu má na blogu jeden velmi zajímavý článek o dětství na Kanárech. Díky moc!

Pojďte se naučit s Genially pracovat! Vytvářet skvělé prezentace, hry do hodin jazyků. Aga je největší odborník na Genially v České republice a videokurz od Digitálních lektorů je zde jediný svého druhu.

Chci se naučit pracovat s Genially

Určitě zapátráte a najdete toho na internetu mnohem více. Já sama ještě nemalé množství dalších používám: poslechy, reklamy, novinové články, videa na YouTube či některé moje oblíbené učebnice či infografiky. Kdybyste našli něco, co v tomto přehledu chybí a myslíte, že je úžasné, pošlete mi zprávu a moc ráda to připojím.

Přeji vám všem krásné Velikonoce a vychutnejte si je, jak nejlépe to v dnešní době je možné. Neváhejte se španělštinou obklopovat, ať už aktivně či pasivně, vystavujte se jí, pusťte si rádio, zatančete si na píšničky, otevřete si stránky španělských noviny či udělejte pohodu s lahví španělského vína...

Ivana Kudrnová

Španělština není můj život ani moje všechno a nejsem v ní nejlepší na světě. Ale jsem dobrá v tom ji lámat lidem do hlavy. Dělám to už 15 let a moc mne to baví. Teprve od září 2018 mám tento blog: Španělština do plavek. Ukazuju, jak rozmanitý je hispánský svět. Hledám různé autory a společný jmenovatel - španělštinu (občas i v titěrné míře). Protože útočím na vaše hispánské já. Od letošního března  nadšeně spoluvytvářím projekt Digitální_lektoři, kde sdílíme naše roky budované know-how o online výuce.

Ivana Kudrnová

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.