Kam za hispánskou kulturou na podzim

Kam za hispánskou kulturou na podzim

Se španělštinou máte tu výhodu, že je to jazyk, kterým se mluví v mnoha zemích světa. Když se učíte cizí jazyk, tak vám pomůže si najít to, co vás baví v tom vašem světě. Je to tanec, muzika, filmy, cestování, ekologie, sport? To víte jen vy.

Připravila jsem vám podzimní přehled, kam vyrazit za hispánskou kulturou. Určitě si vyberete. I malý pasivní příjem cizího jazyka je mnohem víc než žádný aktivní příjem. Zkuste to.


Než se pustíme do kulturními akcemi nadupaného listopadu, mám tu pro vás čtyři akce, které můžete stihnout  ještě v říjnu. Pravda na Picassa máte skoro celou zimu, ale znáte to, to budou Vánoce, pak nový rok a je konec ledna a Picasso odjede z Prahy. Ale Festival argentinského filmu je jen v říjnu a Zažij Ameriku taky. A fotbal se hraje zrovna dneska, kdy vychází článek

15. září 2018 - 20. ledna 2019 Picasso v Sovových mlýnech - Vášeň a vina
Vyrazte na Picassa do Musea Kampa, uvidíte tam grafické listy, které pochází z let 1930 - 1937. Z doby která pro Picassa znamenala začátek velkého úspěchu.

23. října 2018 Real Madrid proti FC Viktoria Plzeň. Zápas Ligy mistrů můžete odletět sledovat do Madridu na stadion Santiago Bernabeu, nebo si pustit doma televizi, či vyrazit s přáteli do baru. A španělštinu potrénujete na výslovnosti některých hráčů Madridu.

25. října - 30. října 2018  Cine Argentino - 7. ročních festivalu argentinského filmu
V Kině Lucerna na Vás čeká necelých deset argentinských filmů.

Festival argentinského filmu v kině Lucerna

31. října 2018 od 8:00 na Andělu můžete Zažít Ameriku, nebo jak organizátoři správně podotýkají "projíst" Ameriku. Ochutnat mexické speciality, venezuelská arepa, avokádové variace, proslulé argentinské masíčko, churros, peruánské hovězí srdce, paela. A nebo si koupit výrobky na stáncích, jako třeba u Artesanía Corazón.


Kulturní akce k "Día de los muertos"

Zažít Ameriku nás přeneslo pomalu do listopadu a k Día de los muertos. Doufám, že o něm ještě tady na blogu uslyšíme, protože je to kulturní zajímavost, která za to stojí.

Ale teď si zapište do kalendářů!

1.listopadu 2019 v 19:00 v mexické restauraci Adelitas v Lucemburské máte možnost soutěžit o nejlepší masku Catriny a vyhrát jeden litr Margarity a to za to stojí.

Pozvánka na Día de los muertos do Las Adelitas


2.listopadu 2018 se ve Žlutých lázních na Podolském nábřeží koná akce k Día de los muertos

2. listopadu 2019 v Kotvě představí Kamu svoji novou kuchařku - Nejbarevnější Mexiko. Akce startuje v 18 hodin a kromě jídla a pití si můžete užít muziku a kuchařku si koupit. Dresscode je dorazit v kostýmu a to je výzva. S Terkou moji kamarádkou a studentkou do toho jdeme. Na Instagramu na vás bude určitě čekat výsledek našeho snažení pod značkou: Chceme si to užít.

Pozvánka na křest kuchařky

3. listopadu 2018 od 12 hodin Mexické dušičky v Náprstkově muzeu pořádá mexická ambasáda. Akce je určena pro celé rodiny, kde se seznámíte s tradiční slavností Dne mrtvých v Mexiku. Čekají vás dílníčky pro děti, mexická loterie, pokrmy a nápoje, filmy…

Pozvánka do Náprstkova muzea


30. října - 2. prosince 2018 - Den mrtvých - výstava
V Institutu Cervantes ke “Dni mrtvých” si můžete od prohlédnout výstavu 20 fotografií, které byly pořízeny na Yukátském poloostrově během těchto oslav.

Pozvánka na výstavu v Instituto Cervantes

Nebo si doma pusťe animovaný film Coco, který vás přenese do Mexika v době Día de los muertos. Pár španělských slovíček uslyšíte a třeba vás mexický svátek zaujme a budete si chtít zjistit víc.

Trailer k filmu Coco

Trocha hudby

Michel Camilo a Tomatito na Strunách podzimu
10. listopadu od 20 hodin v Dvořákově síni Rudolfina si můžete vychutnat pianistu Michela Camila a kytaristu Tomatita a jejich hudební mix - jazzu, karibské hudby a flamenca. My už lístky máme, bude to krásný.

Michel Camilo a Tomatito vystoupí na Strunách podzimu


Den Flamenka
22. listopadu - 25. listopadu 2018 se nechte unést do světa Flamenka. Čekají vás filmy, besedy, představení, flamenkový bazar, výstava fotografií a série workshopů na různá témata.

Karime Amaya - La Fuente

Cestování

Moje oblíbená kategorie poznávání kultury španělsky mluvících zemí. Pravda, že jsem si většinou hosty vybírala sama a věděla jsem do čeho jdu. V listopadu na vás v Praze čekají dva cestovatelské festivaly a výběr je široký. Inspirujte se, ať víte proč se taky učit španělsky. A pak už si vyberete sami jakou cestou se vydáte.

Festival obzory


10. listopadu - 11. listopadu 2018 v budově Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy si můžete vybrat z mnoha cestovatelských přednášek. Já jsem vám udělala takový malý “hispánský předvýběr” ať ušetříte čas.

Jižní Amerika: 9.000 km růžovými tuktuky, Lucie Radová
10.11.2018 od 15:00
Huayhuash trek nebo Macchu Picchu? Nejkrásnější treky Peru, Martin Úbl
10.11.2018 od 19:00

Huayhuash trek nebo Macchu Picchu? Petr Úbl

Kolem světa


24. listopadu - 25. listopadu 2018 je v Clarionu největší cestovatelský festival u nás a zde je zase jeden nenápadný předvýběr

24. listopadu 2018

Nejkrásnější treky Bolívie, Martin Úbl 10:00

Jižní Amerika od Karibiku po Patagonii, David Šrámek 11:30

Pestrá Dominikánská republika, Kateřina Bartošová 11:30

Růžovými tuktuky Jižní Amerikou, Lucie Radová 14:00

Kolumbie – nejrozmanitější země světa, Marek Žíla 18:00

25. listopadu 2018

Sama pěšky 4 200 km z Mexika do Kanady, Monika Benešová 12:30

Vandráci Vagamundos ve Střední Americe, Pavel Liška, Jan Révai 14:00

Ausangate sólo – nejlepší treky v Peru, Jana Troupová 19:30

Bolivie a Himálaje na skialpech, Švihálek Brothers – Ondřej a Jiří 19:30

Patagonie všemi deseti, Jirka Dolejš 19:30

Na kole a v kajaku kolem světa, I, cycleast: Matěj Balga 19:30


A nebudeme šidit i jiná česká města. V Brně 9. - 11. listopadu 2018 je také festival Kolem Světa.

11. listopadu 2018

7 měsíců napříč Jižní Amerikou – Veronika Šebová 10:00
Nejkrásnější treky Bolívie – Martin Úbl 13:45
Sama pěšky 4200 km z Mexika do Kanady – Monika Benešová 16:15

A nezapomeňte všechny země si můžete proklepnout na Cestoletu! Ať víte do čeho jdete.Jestli vás napadá kulturní akce spojená s hispánským světem, případně nějakou pěknou pořádáte, dejte vědět. Moc ráda ji podpořím nebo doplním do seznamu. A když budete chtít prokrastinovat, mrkněte na Instagram či na Facebook. Aspoň budete v obraze a znáte to... i pasivní příjem je lepší... A nebo se jen proběhněte venku, to vás pozitivně naladí.