Kolumbijské graffiti - pouliční umění Bogoty

Pouliční umění Bogoty. Stěny, které mluví. Street art hlavního kolumbijského města je v současnosti veliké téma. Monika Brenišínová vám ho představí.

Kolumbijské graffiti - pouliční umění Bogoty

Umění, Kolumbie a Monika, to je ten nejlepší mix pro úterní večer! Neznám nikoho, kdo by latinskoamerickému umění rozuměl víc než Monika Brenišínová, neznám nikoho, kdo umí najít souvislosti a drobné detaily v moderním a starším umění kdekoliv na světě. A street art hlavního kolumbijského města je veliké téma současnosti. Poznejte ho vy sami!

Pouliční umění Bogoty. Stěny, které mluví.

Bogota se v posledních letech stala jedním z nejvyhledávanějších turistických měst Latinské Ameriky, a to nejenom díky krásnému historickému centru soustředěnému ve čtvrti La Candelaria a okolí, ale poněkud překvapivě také kvůli street artu.

Street art se v Bogotě začal rozvíjet ve srovnání se západem poměrně pozdě, a to až po roce 2000. V současnosti patří mezi rychle se rozvíjející umělecké segmenty. Zdi Bogoty údajně pokrývá přes 5000 graffiti.

Bogota patří k městům, jež mají nejvstřícnější postoj k pouličnímu umění na světě. Pouliční umělci a jejich komunita spolupracuji s radnicí a řada děl tak vzniká oficiálně za bílého dne. Tvorba graffiti tak může trvat i několik měsíců...

Podívejte se na přednášku Moniky Brenišínové

Monika Brenišínová

Zájem o Indiány a dobrodružné knihy obecně mě doprovázel již od dětství. Tři mušketýři mě dovedli k francouzštině a studiu na jazykové základní škole. Logickým pokračováním pak bylo bilingvní studium na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Odtud vedly moje kroky na FHS UK aka Fakultu hledání smyslu, což se také podařilo a mě bylo po několika letech studia zaměřeného na dějiny umění jasné, že moje další kroky budou směřovat k iberoamerikanistice. Tak se taky stalo. Iberoamerikanistiku jsem vystudovala ve Středisku ibero-amerických studií.

Doktorskou práci věnovanou mým milovaným klášterům a evangelizaci domordců jsem obhájila v roce 2017, poté co jsem absolvovala stáže v CEFRESu. Ve Středisku, kde jsem přednášela od roku 2014 jsem již zůstala. V rpůběhu svého studia a práce jsem se zamilovala do Latinské Ameriky a propadla jsem zvláště Mexiku, kde mám mnoho vynikajících přátel, a jehož různorodost a bohatství mě nikdy nepřestanou fascinovat. A tak jsem ve svém srdci zůstala rozpolcena mezi dvěma zeměmi, Starým a Novým světem, realitou a fantazií. Jak říká Chavela Vargas, moje oblíbená mexická zpěvačka: „Nosotros los mexicanos nacemos donde nos da la rechingada gana!“

Další články zde na webu:

Dějiny umění Latinské Ameriky. Na cestě za poznáváním cizích kultur a možná i sebe sama

6 střípků z dějin umění Latinské Ameriky