Láska (nejen) k jazykům prochází žaludkem

Tacos, tamales, frijoles, quesadillas, enchiladas, pozole... Zuzana Izquierdo Montes přeložila do češtiny knihu plnou receptů Tacos miluje každý. V článku najdete inspiraci.

Láska (nejen) k jazykům prochází žaludkem

Před přečtením tohoto článku se dobře najezte, jeho autorka Zuzana Izquierdo Montes přeložila knihu Tacos miluje každý a tak to tu tak trochu zavoní mexickou kuchyní. Zuzku jsem potkala na našem lednovém kurzu Lektoři jazyků - objevte online svět! A to jsme si ještě všichni mysleli, že přejít komplet na online výuku je hudba vzdálené budoucnosti. Zuzka žije v Plzni a umí se domluvit mnoha jazyky a protože láska prochází žaludkem má za manžela Mexičana, který umí skvěle vařit. Těším se až se jednou k nim do Plzně pozveme. Případně je pozveme na nějaký náš zážitkový kurz Španělštiny do plavek.


Láska (nejen) k jazykům prochází žaludkem

Dovolte mi na začátku představit mou rodinu. Můj manžel je Mexičan, máme jedno bilingvní dítě a jedno dítě, kterému ještě nikdo z nás moc nerozumí. Já sama pracuji s cizími jazyky, a tak se u nás občas mluví rusky, anglicky a španělsky a ti, co se učí češtinu jako cizí jazyk, mluví třeba francouzsky, holandsky, ukrajinsky a jinak. Ale jakmile se dostaneme na téma jídlo, kuchyně, tradice, to pak nikdo neřekne knedlíku jinak než knedlík a všem se hned vybaví slovíčko pivo.

Vlastně moje první věta z učebnice španělštiny pro samouky byla „No tengo dinero pero tengo hambre“. První slovo staršího syna bylo agua, s čímž byla dost legrace, protože žijeme v Čechách a občas si někdo myslel, že ho asi něco bolí, když na mě volá aua aua. A ten náš drobek zatím říká jen ham ham ham.

Cestovatelé mi dají za pravdu, že člověk by měl v cizině ochutnat tradiční pokrmy. A tak není divu, že já jsem se do Mexika zamilovala – jídlo plné nepřeberných chutí je plné barev, při kterých se vám budou sbíhat sliny, a názvů, při kterých si někdy málem zlomíte jazyk. Mně osobně nejvíc chutnají tacos de canasta a cochinita pibil.

můj manžel je bůh - tacos de arranchera
Domingo de pambazos v Plzni
Co si dáte?

Manžel moc rád vaří a já zase moc ráda jím, takže tvoříme skvělý pár a každý týden si dopřejeme nějakou tu dobrotu: tamales, frijoles charros, tacos al pastor, quesadillas, enchiladas, pozole… Pokud byste si chtěli něco doma uvařit, nedávno jsem přeložila do češtiny knihu Tacos miluje každý, kde najdete jednoduché i složitější recepty ale i míchané nápoje.

Taková dobře namíchaná margarita dokáže člověka natolik povzbudit, že jazyková bariéra s každým douškem klesá.


Zuzana Izquierdo Montes

Jmenuji se Zuzana Izquierdo Montes a neumím držet jazyk za zuby. Poskytuji jazykové služby (angličtina, ruština, španělština a čeština pro cizince) a vše kolem toho mě opravdu baví. Každý rok při tradičním polykání hroznového vína si kladu 12 drobných předsevzetí - osobních i pracovních cílů. Snažím se tak udržet si co nejvíce z věcí, co mě baví, ale je toho hodně. Zbožňuju svou rodinu, miluju hudbu, občas si zahraju nějaký kolektivní sport, ráda bych víc četla, psala, malovala (momentálně jsem ve fázi kreslení kočičky a pejska), cestovala a ochutnávala, baví mě učit se a učit jiné. Letos se chci postavit čelem networkingu, a tak jsem se seznámila s Ivankou a Hankou a nakoukla na kurzu Lektoři jazyků - objevte online svět! pod pokličku online jazykové koučování. Těším se na to a děkuji.

Zuzana Izquierdo Montes (momentka je z našeho kurzu Digitálních_lektorů)

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.