Hrátky s Filoménou, jak byl Madrid pod sněhem

Reportáž z Madridu. Sněhová bouře Filomena zasypala hlavní město, zablokovala řidiče na silnicích, naučila obyvatele odklízet auta pomocí pánví na paellu, způsobila hromadnou koulovačku v centru a asi 2000 zlomenin.

Hrátky s Filoménou, jak byl Madrid pod sněhem

Už je to pár let, co vytrvale žádám svého kamaráda Paca o článek o Madridu. Nebo o Španělsku, o španělštině, o tom, jak se učit jazyky a nebo třeba o tom, jak najít při cestování autem ten nejlevnější benzín či naftu. A nic! Má toho nad hlavu, to já vím.

Jenže málokdo mi umí tak poradit, když řeším nějaké lingvistické otázky, když zkoumám španělskou realitu, málokdo rozumí tak dobře moji lásce k Madridu a málokdo si ze mne umí udělat takovou legraci jako on. A musel napadnout sníh! A muselo napadnout hodně sněhu na hlavní španělské město, aby se mi ho povedlo přemluvit. Paco mi napsal článek, který jsem po otevření ani nemohla dočíst. Oči mi slzely, nahlas jsem se smála. A když jsem viděla svoje oblíbená místa pod nánosy sněhu, zlámané stromy na ulicích... Uvidíte sami.


Hrátky s Filoménou

Když minulý týden ve španělské předpovědi počasí varovali před výjimečně silnou sněhovou bouří Filoménou, která měla zasáhnout centrální část země, říkali jsme si v Madridu, že to zase klasicky bude mnoho povyku pro nic. Bydlím zde od roku 2013 a od té doby tu nasněžilo jen párkrát, ale pouze v roce 2017 to hned neroztálo. To pak mí žáci z posledního ročníku ZŠ, která ve Španělsku trvá 10 let, využili přestávku ke koulování a dorazili pak do třídy promočení na kost. Pár jich to pak odneslo pořádnou angínou. V roce 2009, to jsem ještě bydlel v Cáceres (krásné město poblíž portugalských hranic), taky nasněžilo a den to vydrželo. Překvapení občané města vyrazili do ulic, jásali a zpívali. Ptali se mě, jestli v Česku chodíme do práce, když sněží. Prý se v tom nedá chodit. Ani ty deštníky, se kterými se vydali ven, jim moc nepomohly.

Ulice Madridu se zaplnily deštníky i s příchodem Filomény

No a ulice Madridu se zaplnily deštníky i s příchodem Filomény, v pátek 8. ledna 2021. Sněžilo bez přestání 30 hodin a místo očekávaných 20 centimetrů jich napadlo 60. A to už je na město, které na sníh připraveno není, celkem dost. Jediným dopravním prostředkem, jenž stále fungoval, zůstalo metro. Auta, tramvaje ani autobusy v lepším případě nevyjely, v horším případě uvízly ve Filoméně. V Madridu máme tři městské okruhy a jeden půlokruh, na které se napojují dálnice ze zbytku země. Zablokovaných řidičů a spolucestujících na nich bylo přes dva tisíce, ale nakonec se to ve městě Madrid obešlo bez obětí.

Použili pánve na paellu, berle, jídelní tácy či kusy dřeva

V sobotu odpoledne již sněžit přestalo, ale teploty se udržely pod bodem mrazu i přes den (v noci bylo na Madrid neuvěřitelných mínus 12). Pár fréz na sníh a posypové vozy však mají v Madridském kraji pouze obce, co leží v horách (nejvyšší horou kraje je s nadmořskou výškou 2428 m Peñalara). Madriďané se tudíž vydali odklízet sníh svépomocí. Lopat nemaje, použili pánve na paellu, berle, jídelní tácy či kusy dřeva. Většina obyvatel španělské metropole si však přes doporučení místní hejtmanky, že by se krom odklízení raději nemělo vycházet, vyšlo nadílky užít. Vyjeli na lyžích, saních tažených psy a hejtmančin přítel, který také neuposlechl, se na instagramu pochlubil pár snímky na snowboardu. Ti, kteří takové zimní vybavení nemají, vyšli stavět sněhuláky, dělat andělíčky či koulovat se. Hromadnou koulovačku poblíž hlavní třídy Gran Vía musela dokonce rozehnat policie. Na Covid a zákaz shromažďování se  při těch radovánkách totiž jaksi zapomnělo. Tomu, aby reportér jedné z místních soukromých televizí dostal v přímém přenosu přímý zásah do palice, se ale zabránit nepodařilo. Nečekané zimní veselí si nakonec vyžádalo více než 2.000 ošetření v nemocnici, nejčastěji se jednalo o zlomeniny.

Ze solných polí v Murcii dorazily kamiony s 2600 tunami soli

Od nástupu Filomény zítra uplyne týden a obyvatelé sousedních regionů Castilla-La Mancha a Castilla y León naříkají, že u nich také sněžilo, ale ve zprávách byl zase jako vždy hlavně Madrid. Jaká je ale ve Španělském hlavním městě situace nyní? Teploty se stále drží kolem nuly, ze solných polí v Murcii dorazily kamiony s 2600 tunami soli, žáci si užívají zasloužené kalamitní prázdniny, zásobování supermarketů i autobusové linky se pomalu začínají obnovovat a já si už asi navždycky budu paellu nelogicky spojovat s vánicí.

A jestli chcete vidět videa, kde obyvatelé města lyžují, nechají se tahat psy po ulicích, přítel hejtmanky jezdí na snoboardu, nebo chcete znát aktuální situaci, tak se neváhejte pustit do vyhledávání. Potrénujete vaši španělštinu!

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.