Jak se učit španělsky, když klesá motivace - 6 minimalistických tipů

Španělštinou se můžete obklopovat, španělštině se můžete vystavovat a španělštinou se můžete nechat překvapovat. A to vše každý den a dokonce ani nemusíte nikam letět či cestovat. Ale těch možností je tolik! Vyberte pro začátek jeden z 6 tipů v článku a buďte mu chvíli věrní, váš mozek to ocení.

Jak se učit španělsky, když klesá motivace - 6 minimalistických tipů

Je únor! Žádná novinka, ale víte, že únor bývá pro mnoho lidí nejtěžší měsíc v roce? Že se v něm často ocitnou zklamaní z neplnění svých lednových předsevzetí, že jsou tradičně zimně unavení a demotivovavaní, ale zároveň někde už je cítít ten příslib změny? Já to tak také cítím, leden byl nic a trochu to na mne padlo, ale pomalu bude čas zvedat hlavu!

Naštěstí je únor ten nejkratší měsíc v roce!

Málo je vždycky víc než nic

Veliké cíle x málo času, veliká chuť x klesající motivace… Znáte to taky? Já ano, a nejen v učení se španělsky, ale třeba i v dalších výzvách - angličtina, otužování, sport, čtení, hraní si s dětmi, zdravá výživa...

Možná děláme všichni někde jednu velkou chybu. Možná jsme ze sebe zbytečně zklamaní. Možná se nám nedaří dosáhnout těch vysněných cílů tak rychle a jednoduše, jak bychom si představovali. Znáte už své místo, kde je zakopaný pes?

Třeba ten můj a mnoha mých studentů španělštiny je právě úplně na samém počátku. V místě, kde si stanovujeme své cíle, kde hledáme motivaci, kde se reálně díváme do našich diářů, tam, kde zjišťujeme, co nás vlastně na jazyce baví a odhadujeme, jaká metoda pro nás bude nejvhodnější či případně jaký lektor nejzábavnější či jaká aplikace nejefektivnější… Často se ztratíme už právě na začátku. Znám to moc dobře. Moc informací a moc možností. A všeho moc škodí. I otázek...

Ale co s tím? Zkuste zpomalit. Zkuste na sebe nebýt na startu tak drsní a přísní. Mějte se rádi a zkuste se nadechnout a udělat vše ještě jednou.

  • Co opravdu potřebujete?
  • Proč se chcete učit španělsky?
  • Kolik máte toho reálného času?
  • Chcete si nechat pomoc odborníkem?
Mimochodem nemusí to být nutně jen lektor španělštiny. Dnes existují i služby jazykových mentorů (Helena Flámová) a nebo třeba neurolanguage koučů (Lenka Málková), kteří vás mohou nastartovat i jinak a nebo se můžete na svůj mozek podívat i z jiné perspektivy a zjistit, jaké jsou jeho nejčastější brzdy při učení jazyků (zajímavý článek Anny Novotné).

Španělštinou se můžete obklopovat, španělštině se můžete vystavovat a španělštinou se můžete nechat překvapovat. A to vše každý den a dokonce ani nemusíte nikam letět či cestovat (to je dnes stejně obtížnější než kdy jindy za posledních 30 let). Ale těch možností ke studiu je dnes tolik! Inspirujte se a buďte svému rozhodnutí věrní (alespoň chvíli).

Jak na to? Minimalistické tipy

Stačí, když si vyberete jeden z nich a vyzkoušíte ho na sobě pracovat třeba týden či měsíc a pak ho buď zrušíte a nebo nenápadně přiberte další. Pss, on to váš mozek skoro nepozná.

  1. Přepněte si mobil do španělštiny. Časem vás překvapí třeba navigace, či chytré hodinky, když vás budou učit rozkazovací způsob či číslovky.
  2. Začněte sledovat své oblíbence z hispánského světa na sociálních sítích. Krátké věty, časté posty, komentáře ostatních, vám nabídnou každý den tu správnou a rychlou dávku porozumění psanému textu.
  3. Nalaďte si rádio a vytrvejte. Nalaď si jedno online radio a buďte mu věrní, časem zjistíte, že znáte znělky, reklamy, časové hlášení, aktuální hity…
  4. Zamilujte si krátké filmy (cortometrajes) a nebo reklamy. YouTube a Google vám poradí. Když se budeš dívat svých 5-10 minut denně na jeden film či reklamu a klidně ho stopovat, přehrávat tam a zpět, často vám to dá víc než 90 minutový film .
  5. Plánujte španělsky, myslete španělsky. I týden vydržet je pecka a nikdo jiný vašemu diáři moc rozumět nebude. Zapisujte si své povinnosti ve španělštině, procvičíte si mnohé, dokonce i slovesa.
  6. Aplikace, vyberte si na určitý časový úsek jednu a vytrvejte. Vytrvejte u ní pár dní - týden, 14 dní… a pak klidně přesedlejte na jinou. Stačí 5 - 10 minut denně.

Nebojte se až vám dojdou tyto tipy, přihodím vám další! Veřejně to zde slibuju!


Ivana Kudrnová

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu a blogu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.

Učení musí být totiž dřina i legrace zároveň!
Ivana Kudrnová