Pět tipů, jak zažít to pravé Mexiko

Autorka blogu Zažít Mexiko Jitka Šnobrová umí ukázat tuto zemi i z jiných úhlu pohledu. Dnes představí svých pět tipů, jak zažít to pravé Mexiko.

Pět tipů, jak zažít to pravé Mexiko

Už bylo na čase se vrátit v článcích do Mexika. Naposledy jsme tam byli s Eleni před více jak dvěma měsíci obdivovat mayské hieroglyfy. Dnes nám Jitka Šnobrová ukáže svých 5 tipů, jak si Mexiko vychutnat. Jitka s tím má zkušenosti a nebojí se o nich napsat víc na svém blogu Zažít Mexiko.


Pět tipů jak zažít to pravé Mexiko

Rádi byste se vyhnuli turistickým pastem a zažili to „pravé Mexiko“? Následující tipy vám pomohou nasát co nejvíce ze života běžných Mexičanů a ochutnat Mexiko všemi smysly.

1. Cestujte pomalu

Je mi jasné, že je váš mexický itinerář plný míst, která musíte vidět. Zkuste ale zůstat pár dnů na jednom místě, nejlépe takovém, které není přeplněno turisty a kde můžete zaplout do místního života, který nikam nespěchá. Užívejte si třeba liduprázdných pláží či s místními průvodci prozkoumejte biodiverzitu deštného pralesa. Absence Wi-Fi a mobilního signálu vás donutí zklidnit a užívat si každého západu i východu slunce. Zkuste takto na chvíli „vypnout“ třeba v národním parku Lagunas de Chacahua nebo v Laguně Miramar skryté v džungli.

Laguna Miramar je ráj uprostřed pralesa
V Lagunas de Chacahua se na pláži přetlačovat nemusíte

2. Odvažte se jet colectivem

V některých částech Mexika využijete k cestování colectivo. Jedná se o dodávky, které nabírají a vysazují cestující po cestě, jak potřebují. Z výchozího místa často vyjíždí, až když se aspoň trochu naplní, aby se jízda řidiči vyplatila. Colectivo sice není nejkomfortnějším způsobem cestování, o to větší je to ale zážitek. Setkáte se například s místními, kteří přejíždí jen z vesnice do vesnice. Mnozí jsou zvědaví a rádi se s vámi dají do řeči. Počítejte ale i s tím, že kromě lidí mezi pasažéry najdete třeba slepice.

Cesta colectivem podél hranice s Guatemalou

3. Sjeďte z dálnice

Pokud si na cestování pronajmete auto, neokusíte sice dobrodružství colectiva, ale zase budete mít výhodu flexibility. Cesta po placených dálnicích označených jako cuota je rychlá a pohodlná. Pokud se ale nejedná o úsek se zajímavými výhledy, je ale také vcelku nudná.

Puebleando

Pokud ale nespěcháte, vydejte se po neplacené silnici (libre) a naplno si vychutnejte cestu po vesnicích a městečkách, pro kterou Mexičané používají výraz pueblear. Tato jízda je plná retardérů (topes), které jsou spíše hůře než dobře značené. Topes také často slouží jako místa pro výběr různých příspěvků a poplatků či k prodeji domácího jídla a výrobků. Je jen na vás, jestli máte chuť koupit si třetí pytlík se sušenými banány, přispět na místní svaté, školu či prostě jen tak.

Zastávka na nákup banánů

4. Ochutnávejte

V Mexiku je jídlo všudypřítomné a byla by škoda nechat si ho ujít. Všímejte si, kde se shlukují Mexičané a nebojte se ochutnat. Některá jídla a nápoje se totiž prodávají typicky na ulici. Po ránu si možná všimnete prodejců, u kterých postávají lidé s plastovými kelímky. Většinou pijí atole, nápoj z kukuřičné masy, vanilky, a skořice, který je slazený nerafinovaným třtinovým cukrem piloncillo. K atole se skvěle hodí tamales.

Tamales

Tamales jsou balíčky z kukuřičných či banánových listů plněné masem, chilli, zeleninou či třeba mole (omáčka z mnoha ingrediencí, v které nechybí chilli; v nejznámější verzi najdete i čokoládu). Jejich příprava je náročný a zdlouhavý proces, na kterém se zpravidla podílí hned několik žen z dané rodiny. Určitě je tedy neváhejte ochutnat.

5. Buďte v klidu

Každý Evropan se asi dostane do situace, kdy ho nedostatek organizace v Mexiku vytočí. Na to existuje jen jediná odpověď: ¡Tranquilo! Tedy zachovejte klid. Rozčilováním a hádáním svého stejně nedosáhnete. Větší flexibilita má ale i své výhody. Často si můžete domluvit různé služby jako odvoz či výlet v místech, kde se třeba oficiálně neposkytují. Nebojte se smlouvat a nechte se provést místními. Pomůžete konkrétním rodinám a dozvíte se spoustu věcí přímo od lidí, kteří na daném místě žijí.

Prohlídka Lacandonského pralesa

Jitka Šnobrová

Do Mexika jsem poprvé zavítala na studijní pobyt v roce 2010. V zemi od té doby prakticky každoročně pobývám, ať již spíše na návštěvu, či na delší dobu. Mexiko miluji a mým poutem s ním je i má dcera. I když jsem ho procestovala v podstatě celé, neustále vytvářím nové itineráře s dalšími destinacemi, kam se chci podívat. Své postřehy o Mexiku a tipy na cestování sdílím na stránce www.zazijmexiko.cz.

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.