Příprava na zkoušku B2 ze španělštiny na FFUK

Připravit se na jazykovou zkoušku ze španělštiny na FFUK chce odhodlání a motivaci. Příběh o tom, jak jsme to s Karolinou Bambulovou za měsíc a půl zvládly. A rozhodně to nebylo málo práce, ani pro jednu z nás. Jsem na ni pyšná!

Příprava na zkoušku B2 ze španělštiny na FFUK

Musím se zde s něčím svěřit. Když jsem si četla dnešní článek před editováním, normálně jsem se rozbrečela. Zvažovala jsem, že ho nebudu ani publikovat a nechám si ho pro sebe. Karolina Bambulová mne v něm chválí až moc. Ale když jsem se dočetla k místu, kde Karolina napsala: "Nalezla jsem ztracené odhodlání a pocit, že pokud člověk chce, trochu na sobě zapracuje, zvládne cokoliv." Rozhodla jsem se, že článek pošlu do světa, můžeme namotivovat i ostatní k tomu, že překážky je třeba překonávat. Budu se trochu červenat, ale zároveň je mi článek odměnou za velmi dobře odvedenou práci na přípravě na jazykovou zkoušku B2 na FFUK. Měsíc a půl tvrdé dřiny, kombinace online jazykového koučování s online lekcemi. Desítky hodin příprav, vyplňování cvičení, poslouchání nahrávek, překládání z povinné knihy ke zkoušce, psaní motivačních dopisů i nekonečné odpovídání na konverzační otázky, příprava témat apod. Karolina už je moji druhu letošní studentkou, kterou jsem ke zkoušce úspěšně dovedla. Takže jsem pyšná! Na obě dvě Karolíny!  


Příprava na zkoušku B2 na FFUK

Hola, mis amigos!

První, co je nutné Vám čtenářům sdělit je, že nejsem jazykově nadaná, mám velký ostych mluvit a všeobecně jsem velký „stresař“. Pokud se tedy zařazujete alespoň do jedné kategorie a chcete s tím něco udělat, doporučuji tento článek dočíst do konce. Ale samozřejmě to doporučuji i těm ostatním .

Ale postupně. Jsem studentkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a na mém oboru je nutné splnit dvě jazykové zkoušky na úrovni B2. Vzhledem k tomu, že se angličtinu učím již od základní školy, tak tam to byla jasná volba. Ale jaký druhý jazyk si vybere člověk, který má jazykovou bariéru?

S mojí nejlepší kamarádkou jsme se rozhodli pro španělštinu. Naše snahy o naučení se tohoto jazyka v rámci univerzitního prostřední (otevíraly se kurzy pro úplně začátečníky) však nebyly ty nejefektivnější. Naučit se jazyk od nuly ve skupině více jak 20 lidí je prakticky nemožné. Proto bylo nutné přistoupit k jinému kroku. Od kamarádky jsem dostala kontakt na Ivanu. Ze začátku jsem byla velmi skeptická a dlouho jsem otálela se samotným navázáním kontaktu.

Trochu mi zahrála do karet „koronakrize“, jelikož jsem věděla, že v rámci karantény bude velké množství času. S Ivankou jsem se spojila, úplně mě očarovala její energie a zájem o výuku. Ještě tentýž týden mi zaslala úkoly a materiály. Nebudu lhát. Vyděsilo mě to. Úplně a zcela. Nicméně poté, co jsem se po prvním týdnu oklepala z prvotního šoku, jsem na sobě začala pracovat.

Vzhledem ke karanténním opatření naše hodiny s Ivankou byly zcela online. Po první online hodině, kdy jsem byla zcela vynervovaná a prakticky nerozuměla ani slovu, jsem se přes tuto skutečnost, dokázala dostat a v příštích hodinách jsem byla i schopná odpovídat na položené otázky. V rámci online výuky bylo možné hrát interaktivní hry a jiné „blbůstky“, které jsou podle mého názoru velmi důležité. Každý týden jsem obdržela množství úkolů, ze kterého se mi vždy udělalo nevolno. Ale každou neděli, když jsem klikala na tlačítko „Odevzdat“ jsem ze sebe měla dobrý pocit a věděla jsem, že mě ten týden posunul o kus dál.

Ivanka mě po celou dobu podporovala, dávala mi naději a nikdy neměla špatnou náladu, která i mě celý proces ulehčoval. Zároveň velmi oceňuji veškeré aktivity. Ivanka zná skvělé triky, tipy a fígle, jak udělat výuku efektivní, ale i zábavnou. Online svět je plný možností se jazyk naučit.

Ale pokud nemá člověk toho správného mentora a nemá zpětnou vazbu, jen horko těžko dokáže uspět a dovézt svoji snahu k cíli.

Svůj cíl jsem díky Ivance nalezla. Úspěšné složení zkoušky. Avšak tento intenzivní měsíc a půl dlouhý zážitek mi dal mnohem více než kredity. Dal mi sebevědomí, nalezla jsem ztracené odhodlání a pocit, že pokud člověk chce, trochu na sobě zapracuje, zvládne cokoliv.

Učení španělštiny s Ivankou pro mě nebylo „nutné zlo“, ale stalo se pro mě příjemný učením španělštiny a makáním na sobě samé. A co víc? Po bakalářce a státnicích plánuji, že bych s Ivankou pokračovala v prohlubování mé úrovně španělštiny.

Moc děkuji Ivanko za tvoji trpělivost, rady, tipy, triky, ale i za motivaci a chuť na sobě pracovat!

Karolina Bambulová

Jmenuji se Karolina, jsem studentkou 3. ročníku Filozofické fakulty Univerzity Karlovy - veřejnou správu a spisovnou službu a při studiu pracuji v exekutorském úřadu. Jsem nadšená běžkyně, avšak se španělskou hudbou mi běhání úplně nešlo. Svoji cestu ke španělštině jsem nalezla díky nutnosti absolvovat zkoušku z cizího jazyka. K mému velkému překvapení mě tento jazyk pohltil.

Karolina Bambulová

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.