Proč jet na ostrov Tabarca?

Maličký ostrov Tabarca je nejmenším trvale obydleným španělským ostrovem. Dostanete se tam lodí a čeká na vás architektura, příroda, dobré jídlo a klid. S Eliškou Grecman se naloďte a přečtěte si článek.

Proč jet na ostrov Tabarca?

Náhodou jsem narazila na váš web, když jsem hledala nějaké tipy na výlety kolem Alicante, protože jsme koupili asi 50km od Alicante dům a aktuálně tu jsme na líbánkách. Musím říct, že mne váš web zaujal, máte ho krásný, strukturovaný, plno krásných fotek a dýchá z něj láska k cestování. Zaujalo mě, že se živíte jako učitelka cizích jazyků...

Koncem května mi přistál ve schránce takovýto úvod e-mailu. Vyskočila jsem si radostí a Elišce Grecman hned odpověděla na její otázky týkající se lektoství jazyků. Přeci jen je to moje druhá a stejně milovaná práce. Jako spoluzakladatelka projektu Digitální lektoři, pomáhám už pár let jazykovým lektorům učit profesionálně (nejen) online. Nabídla jsem 30 minutovou konzultaci zdarma a optala se, jestli by Elišku nezaujala možnost na blogu Španělština do plavek publikovat článek. A hurá! Budou nejmíň dva. Dnes se vydáme na maličký ostrov Tabarca a příště zase do Barcelony.

Proč jet na ostrov Tabarca?

Do Španělska jezdím už víc jak deset let. Mám procestované celé pobřeží od Barcelony až po Gibraltar, některá místa opakovaně, z některých jsem byla úplně unešená, některé mě zklamaly. Ale to tak asi bývá všude.

Začátkem letošního května jsem se vypravila do provincie Alicante, kde jsem byla již mnohokrát. Proč zrovna sem? Asi proto, že to tu není tolik turistické jako na jihu kolem Malagy, kde se posledních pár let roztrhl pytel s turisty, kteří se zároveň chtějí ve Španělsku usadit nebo si zde koupit nemovitost.

Provincie Alicante je velká akorát vlastně je nejmenší ze tří provincií Valencijského společenství. A stejně maličký je i ostov Tabarca. Je to nejmenší ze španělských ostrovů. Spousta lidí vám řekne, co bych tam dělal, vždyť tam bydlí pár lidí. Jó, něco kolem 60. Ale počty nejsou důležité. Důležitá je atmosféra a to tady je na každém kroku.

Jezdí sem poměrně často mořské taxi z městečka Santa Pola, kde si můžete zkrátit čekání v mé oblíbené tapasérii Lizzaran, kde si pošmáknete.

Studené tapas si naberete vevnitř a vybíráte očima, což je nejlepší nákupní artikl a teplé nebo-li caliente tapas vás nosí číšník přímo ke stolu, „zazpívá“ vám, co nese dobrého a vy můžete odolat nebo radši ne.

Jízda lodí na Tabarcu trvá jen 30minut a stojí mezi 7-10 eury, dle zvolené společnosti. Rozpisy časů dopravy jsou na webech, je lepší se kouknout, abyste tam neuvízli, ačkoliv za mě by to taková tragédie nebyla.

Když přijíždíte na ostrov, říkáte si: “Jéé, to je ale malinké, co tu budu dělat?“ Ale nebojte, na tři až čtyři hodinky se určitě zabavíte.

Lodi přijíždí do mikro přístavu, kde se nikdy nezdržují a většina lodí kromě přepravy turistů přepravuje i nápoje a potraviny.

Pár lodiček dnem převrácených vzhůru na pláži vedle přístavu tvoří krásnou fotogenickou scenérii stejně tak hned samotná vstupní brána do městečka.

Samotné městečko má pár set metru napříč a je tvořeno barevnými domky, které jako by vypadly z pohlednice a jakoby ani nebyly skutečné. Z většiny domků jsou udělaná bistra, která lákají na zdejší specialitu, gambas al ajjilo,což jsou krevety na malé panvičce, oliváči, bylinkách a hlavně na česneku. Opravdová delikatesa.

Tabarca má kromě barevných domečků v městečku i pár historických památek, které jsou fotogenické a dýchne na vás architektura 18.století. Iglesia de San Pedro i San Pablo je sice trošku rozbořený a chybí mu kus střechy, nicméně to mu nebere kouzlo. Kousek za kostelem vás průchod dovede na skaliska, kde jsou nádherné výhledy. Divoké moře zde naráží do vlnolamů a obřích kamenů a jen tak posedět se zavřenýma očima je velmi poetické. První, co vás napadne je Carpe diem a jen nasáváte vůni moře, krevet a teplo, které sálají všude přítomné kamenné hradby ostrůvku.

Všechny uličky, ať zahnete doprava či doleva jsou lemovány barevnými domky a máte pocit, že jste v jiném světě. Kromě suvenýrů na ostrově najdete i bankomat a obchod s lněnými košilemi na šaty. Za mě určitě nevynechejte návštěvu D'en mig 23, kde kromě zmíněných krevet mají moc dobrou kávu, zmrzku, poháry, ale hlavně vás obslouží snad vždy usměvavý pan majitel, který vám zaručeně zvedne náladu.

Ačkoliv je Tabarca malá a hodně skalnatý ostrov, má i písečnou pláž, kde se můžete ošplouchnout. Když se vzdálíte od pláže dále, můžete podél útesů pozorovat zajímavou faunu a floru pod mořem.

Až se pokocháte městečkem, vyražte se určitě podívat na druhou stranu ostrova, kterému se přezdívá Nova Tabarca a nabízí kromě Torre de san Joseph i krásný maják, na konci ostrova fotogenická skaliska, místní hřbitov a výběžek Punta Falcó. Část ostrova Nova Tabarca je chráněným krajinným územím.

Za mě výlet sem určitě za to stojí, minimálně abyste se na chvíli přenesli mimo realitu a obzvlášť, pokud jste nejeli nikdy lodí, tady se nemusíte bát. Loď se skoro nehoupe, je dostatečně velká, aby nehrozila mořská nemoc.

Mě kdyby tam někdo vyhodil bez možnosti návratu, tak tam určitě napíšu alespoň jeden román.

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.