První lekce španělštiny

První lekce španělštiny

Dneska se podíváme na to, jak probíhají první lekce španělštiny. Nečeká nás 60 ani 90 minut v lavici, žádný online, ale asi 30 minut u počítače či mobilu a jestli jste odvážní tak i s tužkou a papírem. Pojďme na to!

Na první hodiny nikdo nechodí rád, nejste si úplně jistí, kam jdete, nejste si úplně jistí, kdo tam na vás čeká, vlastně ani nevíte, jestli tam chcete jít… Nejste v tom sami, málokdo má rád novoty. Ale protože jste se rozhodli a minule jsme spolu probrali, jak moc je důležité se rozhodnout, možná jste si i kurz zaplatili, nebo opravdu jedete za tři měsíce na Erasmus do Granady, či si musíte udělat DELE B1 (v Praze je letos 10. listopadu).

Mám pár jednoduchý typů, jak si usnadnit první hodinu. Zkontrolujte si, jestli jste přihlášení do správného kurzu, podívejte se na datum i čas, ulici i učebnu. Skvělé je znát jméno lektora a název kurzu. Vyražte včas, pohodlně se usaďte, když budete mezi prvními můžete si vybrat to nejlepší místo - co nejdál od lektora, zjistíte, kam si můžete odskočit, nachystáte si svůj nový krásný sešitek a bude vám líp, když si dáte svačinku. Zároveň si můžete lehce zakonverzovat se spolužáky a zdravit nově příchozí. Máte-li odvahu a lektor si dal záležet a také dorazil na svoji první hodinu včas, můžete se seznámit.

První hodiny jsou o seznamování - je to jedna z nejdůležitějších částí kurzu, zkuste ji proto nevynechat. Nejenže se ujistíte, že jste správně, ale zjistíte i jak se váš lektor jmenuje a jak vám s ním je. A to je pro vás skoro nejdůležitější, jestli nechcete být samouk.

Společně se podíváme na moje první hodiny, je to léty vyzkoušený systém a baví mne i studenty. Potvrdím jim, že jsou na správném místě ve správný čas a se správnými lidmi. Dám důvěru v jejich schopnosti a podívám se na znalosti, které mají, ikdyž si myslí, že ne.

Zkuste si se mnou projít deset bodů první hodiny (a zaměřte se na 7 bod, ten si můžete doma vyzkoušet)

  1. ukázat, co vás bude první hodinu čekat (taková rychlá osnova)
  2. představit kurz (aby se mohli ti, co to popletli vyplížit zadními dveřmi)
  3. představit sebe jako lektora a jako člověka (uvolní se atmosféra a vy víte, že je alespoň kvalifikovaný a určitě poznáte, jestli ho to učení baví)
  4. představit se mezi sebou (jména na kartičkách či nalepená na pásce na trika jsou stále nepřekonatelná)
  5. popovídat si o odpovědích na 6 otázek + se představit jako člověk (když si to lektor zapisuje, může být ve vaších očích hvězda) Tato část zabere hodně času, ale nebojte, stojí to za to, vyjasnění cílů a odpovědi na otázky kolik času na to máte, jaký jste student, jaké další jazyky umíte apod…  je jedna z nejdůležitějších částí první a možná i všech dalších hodin španělštiny. Navíc poznáte ostatní studenty
  6. z čeho a co se budete učit - lektor vám představí učebnici, prozradí, kde se dá koupit, co k ní ještě potřebujete. Zkušený lektor vám ji nechá kolovat a upozorní i na číslo edice dané učebnice (to může být dost zásadní při nákupu, dejte si pozor). Ještě zkušenější lektor dobré jazykové školy vám na první dvě lekce donese okopírované potřebné stránky.
  7. test vašich španělských dovedností - “všechno zavřete, nebavte se s kolegy…” Ne tady jde o to, kolik toho umíte, možná jste prošli online testem jazykovky a výsledek vás zařadil do správného kurzu, nebo jste prostě na první hodině a myslíte si, že neumíte nic. Málokdo nikdy nic španělského neviděl. Vemte tužku/fixu a pište všechno, co vás španělsky napadne¿Dónde está la zapatería? (1:11) Real Madrid, Enrique Inglesias, sangría, gracias, vamos a playa, tacos, Juan, nachos, cerveza, Barcelona…". Když se zapojí všichni studenti z kurzu a slova napíší na flipchart či tabuli, máte před sebou řadu slov, které využijete v další aktivitě v hodině a lektor o vás získal mnohem lepší obrázek než obyčejným testem. Jasně, teď to spolu opravíte překlepy, aby to jste si fixovali správná slova.
  8. kartičky se slavnými hispánci nebo s produkty, které znáte podvědomě celý život. Jestli je tu nějaký čtenář lektor začátečník, tak mu dobře radím, takové kartičky jsou jedna z nejlepších investic. Vyberte si svoje oblíbené hispánské postavy (herce, fotbalisty, režiséry, malíře...), najděte si jejich portréty, vytiskněte na kartičky v několika provedení a jestli máte možnost zalaminujete, protože vám budou složit celý lektorský život. V první hodině na nich procvičíte jména, výslovnost, v druhé hodině profese, národnosti (mužský a ženský rod), sloveso ser/estar. V dalších hodinách pravidelná i nepravidelná slovesa a kdykoliv je vytáhnete, máte o čem mluvit (proč mají Španělé dvě příjmení, jestli Marquéz nejčtenějším hispánským spisovatelem v České republice, natrénujete minulé časy). Nepřeberné množství zábavy a rozšíření kulturních i jazykových dovedností v malém balíčku.
  9. výslovnost - máte za sebou několik minut se slovy a slovíčky, která znáte, někde jste o nich slyšeli, nebo třeba jeste jedli jídlo toho názvu. Čeká vás výzva a tou je výslovnost. Protože máte veliký arzenál slov z předchozích dvou cvičení 90% španělské výslovnosti dáte dohromady. Věřte, že to není tak složité, jak by se mohlo zdát a vyjímek moc není. Chce to jen systém, ale o tom třeba někdy příště.
  10. abeceda - poslední část hodiny, aby fungovala jako kompletní a uzavřená jednotka. Podívejte se na španělskou abecedu, jak se které písmenko vyslovuje, jakou má hlásku. S českým příjmením bude pro vás na druhé hodině, kde s lektorem proberete pozdravy a představování, vše daleko snadnější.

A nebo bude vaše první lekce španělštiny vypadat jinak, záleží jen na vás. Dobré jazykové školy nabízí třeba, že se můžete rozhodnout po prvních dvou hodinách kurz ukončit a vrátí vám celé kurzovné. Já to mám nastaveno tak, že máte první lekci zdarma, nebo v online hodinách první třicet minut. Nebo se s vámi ráda setkám a probereme vaše cíle a pak už vás můžu na dálku koučovat. Je důležié vědět, kdo vás bude provázet, ale to nezjistíte jinak než v hodině nebo přímým kontaktem. Proč byste měli platit za něco, co by vám další půl roku nevyhovovalo.

Ať bude vaše první hodina španělštiny jakákoliv, mějte na paměti, že jediné, co opravdu potřebujete je vlastní vůle a nadšení.

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.