Rozhodla jsem se transformovat svůj smutek do španělštiny

O tom, jak zapojila Terka Novotná španělštinu do svého života, ale také o tom, že ji španělština pomohla překonat v minulém roce velmi těžké chvíle. O tom je náš poslední rozhovor na YouTube Španělštiny do plavek. Pusť si ho a nebo si přečti tento článek.

Rozhodla jsem se transformovat svůj smutek do španělštiny

Vloni v létě se Terka Novotná rozhodla, že se pustí do španělštiny, každý den se věnovala španělštině trochu. Byly to pro ní chvíle, kdy si mohla oddychnout a utéct z reality, která nebyla jednoduchá. Španělština ji dala chvíle, kdy zažívala pocity šteští. Inspirativní rozhovor, který tě nabije energií a donutí tě se zvednout ze židle a přihlásit do kurzu Probuď svoje hispánské já.

Rozhodla jsem se transformovat svůj smutek do španělštiny

Loni v létě mi bylo opravdu ouvej. Rozešli jsme se s partnerem, umřeli mi 2 moji blízcí a bylo mi diagnostikováno onemocnění, které si žádalo operaci. Na jednu toho bylo opravdu hodně. Zažívala jsem velký smutek a bolest. Věděla jsem, že to nějak za pomocí blízkých zvládnu a postupně se zase postavím na nohy. Potřebovala jsem však do té tmy trochu světla. Zaměstnat hlavu a dělat něco, co mi na chvíli pomůže pocítit trochu štěstí a obyčejné radosti ze života.
Už dlouho jsem přemýšlela nad tím, že bych se do španělštiny pustila, abych si mohla konečně bez prostředníka popovídat s rodinou mé blízké kamarádky Yossi, která pochází z Peru. Zároveň kultura španělsky mluvící zemí mi je vzhledem k mému temperamentní naturelu hodně blízká. Rozhodla jsem se tedy transformovat svůj smutek do španělštiny. Trochu jako Julia Roberts s italštinou v Eat, Pray and Love. Hahahaa

A bylo to skvělé rozhodnutí. Španělštinu miluji a její učení mi dělá čistou radost. Umožňuje mi poznávat novou kulturu, lidi a zároveň objevovat moje hispánské já.

Nemělo by ti uniknout aneb 5 bodů z rozhovoru s Terkou

Nebuďte na sebe přísní a učení španělštiny si užívejte

 • Nezapomínejte na to, že vás to baví.
 • Učení je náročný proces, je potřeba se do něj zamilovat.
 • Nesmíte to nepřehnat a nechtít ty výsledky moc rychle.
I španělskému dítěti trvá rok a víc se naučit mluvit, tak se nestresujte.
 • Užívejte si drobné pokroky jako třeba umět říct kouzelná slovíčka jako "pobrecita" nebo “bienvenidos”.
 • Otevře se vám nový svět: dokážete pochopit titulek v EL PAÍS, otevíráte se novým lidem a kultuře.

Dívejte se na seriály, poslouchejte podcasty nebo se třeba učte z písní svých oblíbených interpretů

 • Můj tip je seriál Valeria na Netflixu, takový španělský Sex ve městě, chodí tam krásně oblékané.
 • Ráda se dívám na videa od Easy Spanish - mají do 10 minut a jsou skvělé
 • U youtube videí nebo i u podcastů si zpomalte rychlost v nastavení na 0,8 nebo 0,9. Budete lépe rozumět.
 • Pusťte si písničku s letras - občas si s nima něco zazpívejte, učte se nové fráze. Spojte si písničky s nějakou emocí a nebo příběhem, vše si lépe zapamatujete.

Lepší NEŽ hodina týdně v jazykovce, je třeba jenom 10 minut denně v autobuse

 • Je důležité být v kontaktu se španělštinou každý den, ale stačí i kratší dobu.
A jak na španělštinu v autobuse? Nejlepší je pro mne mít Google Classroom a hned po ruce klikačky a úkoly od holek ze Španělštiny do plavek a nebo si vozit zjednodušenou knížku ve španělštině či si přečíst článek na telefonu.

Vyhraďte si čas, kdy se chcete španělštině věnovat a napište si to rovnou do kalendáře

 • Plánujete si týden? Tak si zapište i těch 10-15 minut španělštiny denně, jinak na to nezapomenete
Já se učím brzy ráno, než začnu s prací. V kalendáři mám upozornění, že teď je španělština a nemusím nad tím už přemýšlet, už mi to bliká v telefonu.

Probuď svoje hispánské já 

Kurzy, ve kterých výuka probíhá nezávisle na místě a čase. Vrhneš se v ní do samostudia, ušetříš čas na vyhledávání zdrojů, dostaneš laskavou zpětnou vazbu a třeba si i uvaříš paellu podle originálního receptu ;-)

¡Mrkni se na vypsané termíny!

Vyhledávejte příležitosti, kdy můžete španělštinu využívat

 • Mluvte v Praze s turisty, vyhledejte si Exchange Groups, nebo využijte Tinderu.
Španělštinu najdeš i mimo Prahu ve vlaku. Potkat můžeš i 2 kluky, co jedou ze svatby v České Třebové. Co nejhoršího se ti stane, když je oslovíš? Nic a přinejhorším se se tebou nebudou chtít bavit → a může z toho být hodinová konverzace a pozvánka do Galicie na surf.
 • "mluvíš lépe španělsky jak můj kamarád ze Španělska" tuto větu, řekl Terce Ital ve vlaku

Terka je účastnice našeho kurzu Probuď svoje hispánské já

Co tě přitahovalo na tom našem kurzu?

Potřebuju tu flexibilitu, můžu si řídit, kdy se tomu budu věnovat a mám po ruce tu sadu aktivit. Zároveň ta podpora skupiny - vidím, že ony něco dělají, já ten úkol ještě nemám, měla bych s tím něco dělat. Nebylo to jen učení se španělštiny, ale poznávání té kultury - jako hrdá feministka teď po týdnu s Día de la mujer přemýšlím o nějakých věcech jinak a MDŽ má pro mě jiný rozměr.

Pro koho to může být?

Pro časově vytíženého člověka, který si cche odpočinout od práce
maminku na mateřské dovolené, která chce utéct do jiného světa
každý si tam najde něco, co ho bude inspirovat a bavit

Terka Novotná

Pracuji v neziskové organizaci Otevřeno, kde se snažíme o to, aby se všechny české děti učily naplno a s radostí. Aktuálně žiju v Praze, ale člověk nikdy neví, kam ho život zavane. Miluju španělštinu, díky které se mi otevřel nový svět. Snažím se žít podle kréda Fridy Kahlo "Viva La Vida", tedy žít opravdově, s rukou na srdci a navzdory všemu těžkému, co život občas přináší.

Terka při odjezdu na Camino
📩
Nech si posílat newsletter Španělština do plavek. Každé druhé úterý ti v e-mailové schránce přistane e-mail, který si zamilujete! Naše newslettery jsou napěchované tipy, které ti pomůžou dostat tvoji španělštinu na zcela nový level. Těšit se můžeš i na klikačky, kvízy, tipy na aplikace či pestré akce. Všechny informace ze světa Španělštiny do plavek dostaneš z první ruky! Přidej se ZDE