La Palma: Objev zelený kanárský ráj ještě předtím, než se stane novým hitem

Jak vidí La Palmu Jindřiška? Ponoř se do kouzla tohoto tichého kanárského ráje, který tě okouzlí svou přírodní krásou, aktivními sopkami a zážitky, které nemáš šanci zažít jinde. Užij si koupání v přírodních bazénkách, objevuj banánové plantáže a pozoruj hvězdné nebe z místa.

La Palma: Objev zelený kanárský ráj ještě předtím, než se stane novým hitem

Pamatuješ si, jak byly Madeira nebo Azory neznámé? A dnes? Možná tě také láká destinace, kde se turistika ještě zcela neprosadila. Damas y caballeros, připoutejte se, vyrážíme na Isla Bonita. Vezmu tě tam, kde je vše zelené a turismus se teprve pozvolna rozvíjí – tak nenápadně, jako při prvním rande. S přímým leteckým spojením z Česka se sem zatím ještě nedostaneš, ale chystají se sem české cestovky, tak vamos!

Cesta na La Palmu

Na La Palmu jsem letěla loni v únoru, abych se po karnevalu na Gran Canarii trochu uklidnila. A bylo to více než potřeba. Ostrovu La Palma se říká také Isla Bonita – a opravdu, název nelže. Let z Gran Canarie trval 50 minut (zpátky jsme letěli do Berlína, a to už trvalo pět hodin). Cestou jsme míjeli Tenerife s nejvyšším vrcholem Španělska, sopkou El Teide. Nádherný pohled, co vám budu povídat.

Jak nejlépe poznat ostrov

Doporučuji si půjčit auto – ostrov tak poznáte mnohem lépe. Není to složité, La Palma je malá a okouzlující. Je plná lesů, banánových plantáží a pláží s černým lávovým pískem. Je to místo, kam by se odvážná Moana mohla ihned vydat.

Výbuch sopky Cumbre Vieja

Možná si někteří z vás vzpomenou na výbuch sopky Cumbre Vieja, který začal v září a skončil v prosinci 2021. Zničeno bylo kolem tří tisíc domů, více než 1500 hektarů půdy a škody přesáhly 800 milionů eur (asi 20 miliard korun). Vidět tu klidnou, nedávno aktivní sopku zblízka – i když k ní můžete jen s průvodcem – bylo opravdu děsivé. Mnozí obyvatelé ostrova se kvůli sopečné činnosti museli několikrát stěhovat a nejsou z toho úplně feliz.

Centrum vulkánů a solná jezírka

Pokud tě zajímají i jiné sopky, navštiv Centro de Visitantes Volcán San Antonio, kde můžeš prozkoumat vyhaslé vulkány a vyzkoušet simulátor zemětřesení. Poté se vydej k Salinas de Fuencaliente, kde se láva zastavila před solnými jezírky, odkud se šetrným způsobem získává sůl z vod Atlantiku, a máš hned první suvenýr.

Oceán a přírodní bazény

Připomínám, že na Kanárech „trochu“ fouká. Pořád. Ale to mi ani v únoru nezabránilo se vykoupat. Na La Palmě je oceán dost divoký a i místní se koupou v tzv. „charcos“, přírodních bazéncích, kde není moc hluboká voda, a tím pádem nepotřebuješ neopren.

Banánové plantáže

A teď k banánům. Doporučím ti místo, kam jsem při vší té kráse na ostrově nestihla zajet, ale až se vrátím, tak sem určitě zavítám. Jedná se o ekofarmu s názvem Ecofinca Platanológico.

Západ slunce a gurmánský zážitek

Jeden z večerů můžeš strávit v městečku Tazacorte, v baru La Marmota. Zde se budeš rozhodovat, jestli se dívat na nádherný západ slunce, nebo si vychutnávat skvělé jídlo.

Výhledy z hor a noční obloha

La Palma má také vysoké hory, ze kterých můžeš pozorovat fascinující „mrakopády“ nebo v noci sledovat hvězdy. Ostrov se snaží omezit světelné znečištění, a tak se stal první starlight rezervací na světě (od roku 2012). Kromě banánů a černého lávového písku tě Isla Bonita zve také na astroturismus.

Observatoř Roque de los Muchachos

Na ostrově se nachází i slavná observatoř Observatorio del Roque de los Muchachos. Je vysoko nad mraky a cesta k ní vede klikatou silnicí. Doporučuji dělat zastávky, aby ti nebylo špatně – mně se to bohužel nepodařilo. Ale stálo to za to. Pokud máš štěstí, uvidíš i další Kanárské ostrovy. A hlavně zde najdeš Gran Telescopio CANARIAS, teleskop s největším jednotlivým zrcadlem na světě (o průměru 10,4 m). Je dobré si udělat rezervaci předem, pokud tě zajímá, jak to vypadá zblízka a uvnitř, a nezapomeň teplé oblečení – teleskop má rád zimu.

Festival Los Indianos

V únoru se tu také koná karneval, ale úplně v jiném duchu než na Gran Canarii. Zapátrej ve skříni a najděte bílé oblečení – klobouky a deštníky v bílé barvě se ti budou hodit. Míříme na „Los Indianos“, který se slaví v hlavním městě Santa Cruz de la Palma. Připrav se na kubánské rytmy a spoustu bílého prášku, a doporučuji tenisky, protože to klouže. Tento festival, jehož kořeny sahají až do 19. století, vzdává hold ostrovanům, známým jako "indianos", kteří emigrovali na Kubu a vrátili se s bohatstvím ze svých dobrodružství. My jsme na La Palmu dorazili den po tomto práškovém šílenství a hned jsme si řekli, že to někdy musíme zažít.

Kanárské karnevaly ve 3 aspektech - Kanárské ostrovy vždy na přelomu února a března ovládají karnevalové slavnosti. Kostýmy, hudba, dvoutýdenní fiesta. To musíte zažít. Přečti si celý článek od Vero.
Nos vemos pronto, Isla Bonita

Jindřiška Čížková

Jindřiška Čížková je lektorka španělštiny, osobního rozvoje a projektů na Akademii obchodní Karlín v Praze. Její hodiny jsou stejně očekávané studenty, jako děti očekávají přestávku, a přináší latinské rytmy, kamkoli jde. V roce 2024 se stala semifinalistkou Global Teacher Prize Czech Republic. Je vášnivou milovnicí zmrzliny, melounu a cestování a s Ivanou vytváří víkendové kurzy španělštiny a workshopy pro lektory na různých konferencích.

Jindřiška Čížková