La Palma: Objev zelený kanárský ráj ještě předtím, než se stane novým hitem
Pamatuješ si, jak byly Madeira nebo Azory neznámé? A dnes? Možná tě také láká destinace, kde se turistika ještě zcela neprosadila. Damas y caballeros, připoutejte se, vyrážíme na Isla Bonita. Vezmu tě tam, kde je vše zelené a turismus se teprve pozvolna rozvíjí – tak nenápadně, jako při prvním rande. S přímým leteckým spojením z Česka se sem zatím ještě nedostaneš, ale chystají se sem české cestovky, tak vamos!
Cesta na La Palmu
Na La Palmu jsem letěla loni v únoru, abych se po karnevalu na Gran Canarii trochu uklidnila. A bylo to více než potřeba. Ostrovu La Palma se říká také Isla Bonita – a opravdu, název nelže. Let z Gran Canarie trval 50 minut (zpátky jsme letěli do Berlína, a to už trvalo pět hodin). Cestou jsme míjeli Tenerife s nejvyšším vrcholem Španělska, sopkou El Teide. Nádherný pohled, co vám budu povídat.
Jak nejlépe poznat ostrov
Doporučuji si půjčit auto – ostrov tak poznáte mnohem lépe. Není to složité, La Palma je malá a okouzlující. Je plná lesů, banánových plantáží a pláží s černým lávovým pískem. Je to místo, kam by se odvážná Moana mohla ihned vydat.
Výbuch sopky Cumbre Vieja
Možná si někteří z vás vzpomenou na výbuch sopky Cumbre Vieja, který začal v září a skončil v prosinci 2021. Zničeno bylo kolem tří tisíc domů, více než 1500 hektarů půdy a škody přesáhly 800 milionů eur (asi 20 miliard korun). Vidět tu klidnou, nedávno aktivní sopku zblízka – i když k ní můžete jen s průvodcem – bylo opravdu děsivé. Mnozí obyvatelé ostrova se kvůli sopečné činnosti museli několikrát stěhovat a nejsou z toho úplně feliz.
Centrum vulkánů a solná jezírka
Pokud tě zajímají i jiné sopky, navštiv Centro de Visitantes Volcán San Antonio, kde můžeš prozkoumat vyhaslé vulkány a vyzkoušet simulátor zemětřesení. Poté se vydej k Salinas de Fuencaliente, kde se láva zastavila před solnými jezírky, odkud se šetrným způsobem získává sůl z vod Atlantiku, a máš hned první suvenýr.
Oceán a přírodní bazény
Připomínám, že na Kanárech „trochu“ fouká. Pořád. Ale to mi ani v únoru nezabránilo se vykoupat. Na La Palmě je oceán dost divoký a i místní se koupou v tzv. „charcos“, přírodních bazéncích, kde není moc hluboká voda, a tím pádem nepotřebuješ neopren.
Banánové plantáže
A teď k banánům. Doporučím ti místo, kam jsem při vší té kráse na ostrově nestihla zajet, ale až se vrátím, tak sem určitě zavítám. Jedná se o ekofarmu s názvem Ecofinca Platanológico.
Západ slunce a gurmánský zážitek
Jeden z večerů můžeš strávit v městečku Tazacorte, v baru La Marmota. Zde se budeš rozhodovat, jestli se dívat na nádherný západ slunce, nebo si vychutnávat skvělé jídlo.
Výhledy z hor a noční obloha
La Palma má také vysoké hory, ze kterých můžeš pozorovat fascinující „mrakopády“ nebo v noci sledovat hvězdy. Ostrov se snaží omezit světelné znečištění, a tak se stal první starlight rezervací na světě (od roku 2012). Kromě banánů a černého lávového písku tě Isla Bonita zve také na astroturismus.
Observatoř Roque de los Muchachos
Na ostrově se nachází i slavná observatoř Observatorio del Roque de los Muchachos. Je vysoko nad mraky a cesta k ní vede klikatou silnicí. Doporučuji dělat zastávky, aby ti nebylo špatně – mně se to bohužel nepodařilo. Ale stálo to za to. Pokud máš štěstí, uvidíš i další Kanárské ostrovy. A hlavně zde najdeš Gran Telescopio CANARIAS, teleskop s největším jednotlivým zrcadlem na světě (o průměru 10,4 m). Je dobré si udělat rezervaci předem, pokud tě zajímá, jak to vypadá zblízka a uvnitř, a nezapomeň teplé oblečení – teleskop má rád zimu.
Festival Los Indianos
V únoru se tu také koná karneval, ale úplně v jiném duchu než na Gran Canarii. Zapátrej ve skříni a najděte bílé oblečení – klobouky a deštníky v bílé barvě se ti budou hodit. Míříme na „Los Indianos“, který se slaví v hlavním městě Santa Cruz de la Palma. Připrav se na kubánské rytmy a spoustu bílého prášku, a doporučuji tenisky, protože to klouže. Tento festival, jehož kořeny sahají až do 19. století, vzdává hold ostrovanům, známým jako "indianos", kteří emigrovali na Kubu a vrátili se s bohatstvím ze svých dobrodružství. My jsme na La Palmu dorazili den po tomto práškovém šílenství a hned jsme si řekli, že to někdy musíme zažít.
Jindřiška Čížková
Jindřiška Čížková je lektorka španělštiny, osobního rozvoje a projektů na Akademii obchodní Karlín v Praze. Její hodiny jsou stejně očekávané studenty, jako děti očekávají přestávku, a přináší latinské rytmy, kamkoli jde. V roce 2024 se stala semifinalistkou Global Teacher Prize Czech Republic. Je vášnivou milovnicí zmrzliny, melounu a cestování a s Ivanou vytváří víkendové kurzy španělštiny a workshopy pro lektory na různých konferencích.