Malá procházka po velké Barceloně

Petra Šotnarová žije u Barcelony už přes deset let. Dnes vás tato mladá paní učitelka vezme sebou na jednu malou procházku. Uvidíte hlavní památky, ale dotkne se vás i jiné kouzlo této přímořské metropole.

Malá procházka po velké Barceloně

Barcelona je jedno z nejnavštěvovanějších měst světa. Ať už je to proto, že má skvělou zeměpisnou polohu u Středozemního moře, nebo že umí zkombinovat staré a moderní, že v ní najdete perly architektury, nebo protože... Doplňte si dle svého uvážení a vkusu. Barcelona tady na blogu chyběl! Katalánsko už tu kdysi prosvištělo v článku 5 jídel, která stojí za to v Katalánsku ochutnat od Adély Kořínkové, moji bývalé studentky španělštiny. A dnešní autorku Petru Šotnarovou jsem oslovila na Instagramu, našla jsem si ji jako lektorku španělštiny. Ale netušila jsem, jak veliká komunita za Petrou stojí. Určitě se podívejte do skupiny určené všem milovníkům španělštiny We like Spanish na Facebooku. Petra v Katalánsku již dlouho dobu žije a pracuje jako paní učitelka v mateřské školce. A já se nemůžu dočkat nějaké naší spolupráce v budoucnu.


Malá procházka po velké Barceloně


Kdybych měla přirovnat Barcelonu k nějaké osobnosti...hm... Barcelona by pro mě byla tak 30-letá krásná elegantní, moderní žena, která ještě neztratila mladistvou svěžest, ale dívá se vzpříma a ví přesně kým je a jaké má cíle.. Snad proto je tak turisticky vyhledávaná.

Myslím, že v Barceloně si každý najde to své. Je moderní, kosmopilitní, nabízí jak kutlurní tak noční život. Najdete tu pěkné pláže, ale také různorodou architekturu: románské, gotické, renesanční památky. Byla důležitým centrem modernismu. Je to ideální kombinace toho starého s moderním a novým.

Antonio Gaudí

Téměř vždy, když vystoupím z vlaku v Barceloně, octnu se na Paseo de Gracia před domem Casa Batlló známého architekta Antonio Gaudího. Ještě stále mne hypnotizuje jak za denního, tak za nočního světla.

Pokud v té chvíli nemám dosti modernismu, vydám se kousíček rovně nahoru a potěším své zornice dalším skvostem Casa Milà neboli Pedrera. Zdaleka není tak barevná jako Casa Batlló, ale její vlněná fasáda mě vyloženě fascinuje... tento dům spíš připomíná velké sousoší.

Las Ramblas

Většinou se pak dám cestou zpět a pokračuji stále dolů po velké třídě až do samého centra Barcelony - Plaza Cataluña ( Katalánské náměstí). Dále jednou z nejznámnějších ulic Las Ramblas. Tady můžeme najít různé obchůdky, restaurace, hotely a hostaly, známý trh La Boqueria a lidské sochy.

Ještě než dojdu k soše Kolumba na samém konci Las Ramblas odbočím doleva a vydám se úzkými uličkami Barrio gótico (Gotická čtvrť). Miluju jen tak se tu procházet, ztrácet a zase nacházet ...

S Barcelonou to byla láska na první pohled

Jak tu tak bloudím, přemýšlím proč mám vlastně Barcelonu tak ráda. Rozhodně to není nejbezpečnější místo na planetě.

Tak je to tou architekturou? Mořem? Výhledy? Úzkými uličkami? Velkými třídami? Mandarinkami a citrony na stromech? Palmami? Asi taky ..ale myslím, že co mě nejvíc uchvátilo je její atmosféra...energie, která je cítit všude kolem.

Možná i proto už žiji přes 10 let poblíž Barcelony, kvůli slunečnému počasí, které mi dodává energii, sympatickým lidem... pocitu, že vše je tu možné..

S Barcelonou to byla láska na první pohled!

Sagrada familia

Co se vybaví vám, když se řekne Barcelona? Známá písnička Freddieho Mercuryho, která byla použita jako hymna Olympijských her v roce 1992? Nebo Sagrada familia? Určitě je jedním z hlavních symbolů Barcelony. Někteří by řekli, že je to kýč , někteří jsou fascinováni tímto skvostem kulturního dĕdictví UNESCO... Nezbývá než to posoudit každý sám. Turisté se vrací, aby zhodnotili, co se zase na této stavbě změnilo..

Parque Guell

Ráda bych vám ještě pověděla něco o nejznámnějším parku Barcelony. Rozlehlý Parque Guell Antonia Gaudího se svými zvlněnými tvary, sloupy, které vypadají jako stromy, zvířecí postavy a geometrické tvary připomíná trošku La Pedrera a trošku Casa Batlló svými mozajkami vyrobenými z kousků barevné keramiky.

El mundo nace en cada beso

Za zmínku jistě stojí foto - mozaika z roku 2014 : "El mundo nace en cada beso" (svět se rodí v každém polibku). Je vytvořen na zdi v Barrio gótico z 4000 malých foto-mozaiek. Z fotek na téma "vivir libre" ( žít svobodně ) , které zaslali čtenáři novin "El Periódico de Catalunya".

A zbytek nechám na vás, máte chuť objevit další kouty Barcelony ?


Petra Šotnarová

Petra Šotnarová je lektorkou španělštiny a učitelkou v mateřské školce poblíž Barcelony. V okolí Barcelony žije už víc jak 10 let.☀️ Přemýšlí a sny se jí zdají ve španělštině 😴 Je také neúnavnou studentkou katalánštiny a všeho kolem marketingu a podnikání😊. Baví ji prozkoumávat kouty Barcelony, procházet se po pláži, snít a učit. To ji bavilo odjakživa. Postupně přes prezenční výuku přesídlila do světa online, který má nekonečné možnosti a fascinuje ji to. Petru můžete najít na Facebooku ve skupině We like Spanish, je zakladatelkou projektu The Spanish Tree a nově také bývá na Instagramu clases_con_petra.

Petra Šotnarová

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.