3 + 1 tip na QUIZLET pro španělštinu. Chytřeji!

Kartičky, kartičky, virtuální kartičky. Zaregistrujte se na Quizletu a vytvořte si tam přehled slovíček, která se chcete učit. Rychle pochopíte, jak na to! A nebo na to jděte ještě o kousek chytřeji - 3+ 1 tip jak být efektivnější.

3 + 1 tip na QUIZLET pro španělštinu. Chytřeji!

Slyšeli jste už o aplikaci Quizlet, která se dá skvěle využít k učení? Možná už jste s nějakými sety slovíček pracovali nebo už jste ozkoušeli jeden z našich, jako třeba tento. Tentokrát vás ale chceme vyhecovat k tomu být aktivní a zkusit si takový set vytvořit podle toho, co potřebujete a zároveň tak, jak to ještě nejspíš neděláte.

💡
QUIZLET je aplikace, která funguje na principu flashcards neboli kartiček, které si i tady můžete otáčet a opakovat si díky nim třeba slovní zásobu. A hlavně - můžete je vždy nosit s sebou v telefonu či otevřít na PC.


V tomto článku najdete 3 + 1 tip na to, jak QUIZLET chytře využít. U každého doporučení najdete popis, ale taky názornou ukázku ve videu, které vás odkáže přímo k jednotlivým momentům (ale samozřejmě si pusťte naše názorné video celé, to je vůbec nejlepší!).

¡AHÍ VAMOS!

Pojďme začít malým, ale důležtým základem - jak si vůbec takovou studijní sadu v Quizletu vytvořit:

A teď už hurá na ty ještě efektivní 3 tipy:

1) Vynechávejte a domýšlejte

Četli jste zajímavý článek nebo jste slyšeli podcast na téma, o kterém byste se rádi někdy s někým pobavili? Využijte jeho přepis či text! Vykopírujte si fráze do Quizletu a udělejte si pěkné studijní kartičky. Tentokrát ale nejen slovo a jeho překlad, pojďte na to chytřeji:

  • Trénujte slovní zásobu: na jednu stranu si napište celou frázi a z druhé strany vynechejte slovo/vazbu, kterou byste se rádi naučili —> až si budete kartičky studovat a projíždět si celé tyto fráze, budete si domýšlet, co byste tam mohli říct a učit se tak novou vazbu rovnou v kontextu.

TIP: Trénujete těžší vazby a dělalo by vám problém si ji do věty ještě jen tak dosadit? Nechejte si tam začáteční písmena nebo první slabiky, které vás ťuknou.

  • Zautomatizujte si koncovky sloves: takhle podobně si rovnou do kontextu zkoušejte dosadit správný tvar slovesa - nechejte si začátek a zkuste ho dokončit. Článek aneb kontext znáte, bude to dávat větší smysl.
  • Zlepšete použití předložek: odmažte si z věty nějakou předložku a říkejte si správnou variantu sami pro sebe a ihned se přesvědčte o správnosti.

TIP: Říkejte si to u opakování vše nahlas - čtete, mluvíte, posloucháte se, zapojujete několik smyslů najednou a to má mozek rád.

2) Překládejte si

Učte se slovíčka v kontextu a zapisujte si je v jednoduché větě. Vezměte si tu frázi rovnou z článku a na druhou kartičku si ji zkuste přeložit —> projíždějte si kartičky s překladem a vyzkoušejte si, jak byste to vyjádřili ve španělštině: běžně chodím pěšky - suelo caminar.

3) Zlepšete si psanou formu

To co vás aktuálně pálí je psaná forma španělštiny? I s tím vám Quizlet zvládne pomoct. Využijte funkci SPELL, která se nachází v dynamice LEARN a nechejte si diktovat. Jenže teď to nebude jako kdysi ve škole, teď to bude o tom, co si sami vyberete. Aplikace vás opraví, označí vám, kde je problém, a vyzve vás, ať to zkusíte znovu - to je ale parťák co!

TIP: Tuto funkci aktuálně najdete jen ve verzi ve webovém prohlížeči, ne v mobilní aplikaci.

⭐ A extra tip, jestli se toho nebojíte:

Cvičte si ustálená slovní spojení

Možná už jste pokročilejší studenti a chcete mít v malíku ustálená slovní spojení (nějaké výrazy se zásadně kamarádí jen s některými slovíčky a pomáhajjí nám v jazyce znít přirozeněji): například neříkáme hacer una decisición, ale tomar una decisión. A na tohle si taky můžete vytvořit taky vlastní set, ale už s větším úsilím či za použití slovníku (například Lingea), který vám s tím pomůže. Na jednu stranu kartičky si napište dané sloveso TOMAR a z druhé strany 3 výrazy, které se s tímto slovesem vážou: una decisión, el sol, vino. Až si kartičky budete procházet, vyzvěte sami sebe a zkuste přijít na to, jaké sloveso (v tomto případě) je jim společné a funguje se všemi.

Tak co myslíte? Vyzkoušíte něco z toho? Děláte to tak? Měli jste nějaký AHA moment? Nebo je to všechno nové? Napište nám, budeme rády!

Veronika Morales

Zná 1000 způsobů, jak použít tortillu a aspoň 3 z nich ti v kurzech prozradí. Sjíždí španělský Netflix i hispánskou hudbu, kterou se nebojí použít. Španělštinu vybrousila na akademické půdě i na ulicích Mexika a Kanárských ostrovů. Každého studenta rychle odnaučí se vymlouvat, proč to nejde, ale hlavně ví jak vytvořit bezpečné prostředí a nakazit tě dobrou náladou. Připravuje graficky pestré výukové materiály, ze kterých se učí jedna báseň, a vidí nové studijní aktivity, kam se jen podívá.

Každodenní španělské fráze do kapsy

460 konverzačních frází - Díky těmto frázím budeš moct jít rovnou do akce.

Fráze budeš mít k dispozici k vytisknutí v e-booku či ke konzultaci ve svém tabletu, taky ale k efektivnímu procvičování zdarma v aplikaci Quizlet. Díky tomu je budeš moct mít i v kapse například ve chvíli, až bude fronta na poště nekonečná.

Pořiď si 460 frází a začni španělsky mluvit