6 triků, jak se naučit španělsky

Přehled šesti rad, které vám pomohou se naučit španělsky. Nebo změní úhel pohledu a ono to pak půjde lépe. Všechno platí jak pro začátečníky tak pokročilé.

6 triků, jak se naučit španělsky

Dnes si povíme 6 triků, jak se učit a naučit španělsky. Nepůjde o žádná kouzla ani zázraky, všechno si budete muset vydřít. Ale když budete znát správnou cestu, do léta se domluvíte na baru a to pro začátek stačí. Stejně už všechny ty mojita a cuby libre znáte a pár číslovek taky (uno, dos, tres...)

Jaké používat stránky a aplikace jste se už dozvěděli v jednom z předchozích článků. Takže pomůcky dnešní doby máme za sebou a těm tradičnějším, učebnicím, se budeme věnovat někdy příště a klidně přidám i pár dalších webových stránek. Ostatně můžete sledovat 🗓 Pondělní studijní tipy 🗓 na Facebooku Španělštiny do plavek. Ale nic z toho není všechno a už vůbec ne to hlavní, co vám pomůže se naučit španělsky, nejenom do plavek.

Španělština je jeden z nejpoužívanějších jazyků světa, má asi půlmiliardy rodilých mluvčích. Můžete ji používat ve Španělsku, ale i napříč Amerikou, kde v USA začnete a skončíte až v Patagonii. Nejčastější motivace pro studium španělštiny je cestování. Víme proč, stačí se kouknout do mapy.


Mějte odpovědi na 6 otázek

zjednodušení prvního článku na blogu

  1. Proč se chci učit - proč potřebuji španělštinu, proč se mi líbí, proč ji chci věnovat svůj čas
  2. Jaký je můj cíl - připravit se na zkoušku, na cestu, na četbu Marquéze, či mít další jazyk
  3. Jaký jsem student - dobrý, špatný, poctivý, lenoch, samouk, mám rád radši poslechy/čtení/tabulky/filmy/lidi
  4. Kolik mám času - vědět, kdy mám čas. A vedět, že je to můj čas
  5. Jaké jazyky umím - když mám nějakou zkušenost s cizími jazyky, tak mám dovednost se cizí jazyk učit.
  6. Jak se chci učit - sám, s lektorem, koučovat, veřejné kurzy…

Mimochodem, když se chcete učit se mnou, musíte mít v tomto jasno, budeme si o tom povídat hned na prvním setkání.

Najděte si něco, co máte rádi a zajímejte se o to

Když už znáte odpovědi na 6 otázek, pomožte si ve výuce tím, co máte rádi

Salsa, cestování, historie, literatura, jídlo, fotbal, filmy, politika, přiroda, kultura...

Máte štěstí, že těch španělsky mluvících zemí je skoro 20 a že se v nich to vaše téma určitě někde najde.  Takže využijte internety, sociální sítě... Čím užší si bude váš zájem, tím líp pro vás. Budete se soustředit a netěkat z videa na video, ze článku na článek. Hlavně vás to bude bavit - tématu rozumíte, takže teď jen získat slovní zásobu.

Nepřepalte začátek - pak je vám smutno a jste zklamaní

Málokdo svá předsevzetí ustojí. Tak to prostě nepřepalte. Člověk si řekne, že dá hodinu denně, ale vydrží to týden, měsíc... a pak padne. A je jedno jestli u španělštiny nebo u hubnutí. Dejte si zatím maximálně 15 minut denně a buďte spokojený a vděčný i za to, když si přečtete post na Facebooku ve španělštině od Shakiry nebo já nevím od koho. Kouzlo je v tom každodením kontaktu a radosti. Teď už je březen, takže jestli jste si dali novoroční předsevzetí a vydrželi až do teď, už vám chybí jen měsíc a máte na zvyk zaděláno. Je potřeba alespoň 3 měsíců, aby váš mozek pochopil, jak vážně to myslíte.

Mějte pevné základy a učte se chytře

Když už začínáte, začínejte kvalitně! Ať se vám ten dům nezhroutí. Buď můžete vpadnout do španělsky mluvícího prostředí a vše potřebné nasosat. A máte to vlastně zadarmo a bez práce, ale zase musíte být  střelec. Nebo vykopejte pevné základy a zaměřte se na výslovnost, tvorbu otázek, tvary sloves v přítomném čase, číslovky… S tím si vystačíte hodně dlouho.

příklad: výslovnost už naštěstí v dnešním globalizovaném světě umíte. Co si objednáte na baru? Mojito? Cuba libre? Popíjíte si drink a zrovna hraje Enrique Iglesias, nebo písnička Vamos a la playa? Španělštinu máte v krvi, nebo alespoň v hlavě. A ty drobné rozdíly se naučíte. Už pojedete jenom na Mallorcu (Majorku) a do Sevilly (Sevilly), slibte mi to.

Když se budete učit chytře naučíte se sloveso IR (jít, jet) a najednou i blízký budoucí čas - voy + a + infinitivo (budu něco dělat). Nebo sloveso TENER (mít) a pak i vazbu muset něco dělat tener + que + infinitivo. A rovnou se slovesem tener všechny životně důležité vazby tengo hambre (mám hlad), tengo sed (mám žízeň),  tener frío/calor (je mi zima), tengo 25 años (je mi 25 let), tengo ganas de (mám chuť něco...).

Učte se chytře - prostě méně úsilí a lepší výsledky. Neučte se speciální kapitoly - jako nákupy, restauce, hotely… všude vlastně potřebujete to samé: vytvořit dobrou otázku a znát cenu (číslovky) a pak slovní zásobu. Skvělé jsou myšlenkové mapy, dětské obrázkové slovníky, drilovací aplikace, pinterest a překlady.

Buďte vytrvalí a důslední

Už o tom byla řeč - musíte vědět proč, musíte to mít rádi, nesmíte přepálit začátek, stavěte pevné základy, a za 3 měsíce sklízíte ovoce. Jen 3 měsíce poctivé práce a máte to. Začnete v březnu a v červnu můžete koupit letenku a v létě si objednávat drinky, nakupovat, balit holky nebo já nevím. Co bylo vašim cílem?

Vytrvejte, je to ovoce, co vám nikdy nikdo nesní. Vaše práce se vám vrátí. A jestli začínáte po osmé, nevadí. Dejte si to teď znovu. Malý cíl - 3 měsíce práce, žádný roční kurz, prostě jen 14 týdnů a pak další krok. A třeba už ani nebude potřeba a budete umět vše, co potřebujete pro váš dobře rozmyšlený cíl.

(Po)užívejte pomocníky -  webovky, aplikace, videa, učebnice, kurzy, jazykovky, lektory, tandemy, bary, lásky, koučování...

Když už víte a rozumíte všem pěti předchozím bodů, můžete tu dostat pár “kouzel”, které chcete slyšet asi nejvíc. Ale věřte nejdůležitější bylo to, co už máme za sebou.

Článek 4 stránky a 7 aplikací, které vám pomohou se učit španělsky patří k nejčtenějším na blogu. Důvod je jasný, každý z nás si chce ulehčit cestu. Tak se tam koukněte a nechte se inspirovat. Plus nezapomeňte na již zmiňované 🗓 Pondělní studijní tipy 🗓 na Facebooku Španělštiny do plavek.

Naučte se používat Duolingo, pak si klidně přidejte FluentU. Procvičujte si na Quizletu, nebo mrskejte slovíčka na Tinycards. Stáhněte si aplikace na časování sloves - conjugador, nebo na zapisování a memorování slovíček, luštěte křížovky...

Využijte své facebooky, instagramy, pinteresty…

Dnes má všechno své ekvivalenty na FB či Instagramu, tam si splníte svoji denní pěti (víme) minutovku s cizím jazykem. Nebo zkuste videa na YouTube, podcasty, newslettery. Využijte své sociální sítě a za chvíli najdete to vaše. Ať už je to čtení fotbalových výsledků, hitparáda, změny cen na burze... Co já vím. Když vás téma baví, učení jde rychleji.

Učebnice a materiály

Na začátku článku jsem psala, že se jim nebudeme dneska věnovat. Jen to téma lehce naťuknu. Neřeknu vám která učebnice je nejlepší, každý má jiná očekávání, potřebuje a chce něco jiného. Pardon.

Ale dám vám malou radu. Když si budete pořizovat knížku a když vám v jazykovce řeknou, z čeho se budete učit, nikdy nezapomeňte, že knížky mají v dnešní době docela velkou online podporu od svých vydavatelství. Jsou to videa, klikací cvičení, nebo testy k jednotlivým kapitolám, další stránky k tisku. To se vám může hodit a využijte toho.

Mě z učebnic poslední roky baví česká Aventura, španělská Aula internacional, Tema por tema na konverzaci, dětská Usa, české klasické drilovací knížky.

Používám a vyhledávám mraky materiálů z internetu a umím se v tom utopit. Ale snažím se být organizovaná a vím, že čím jednodušší materiál, tím lépe se bude používat oběma stranám. Mě jako lektorovi a vám jako studentovi. Někdy chci změnu a aby mne hodiny bavily a přinášely mi nové výzvy. Tipy na moje oblíbené stránky na materiály přinesu zase příště. Ať to je na jednom místě.

Nebojte se do toho jít, prostě to zkuste - máte veřejné kurzy, soukromé hodiny, tandemy, online kurzy, skypové hodiny, můžete být samouk... nebo třeba zkuste něco mezi - jazykové koučování. Poslední dobou je to tady na Španělštině do plavek nejžádanější služba. Stručně o jazykovém koučování: s lektorem se vidíte jednou za měsíc a každý týden dostáváte mail s úkoly a termíny odevzdání. Jednoduché, ale efektivní. Pojí to soukromé hodiny a umění býti samoukem.

A nebo si sbalte batoh a vyrazte pryč, není to žádná věda. Koukněte na Cestolet, tam je rad dost, nebo se nechte inspirovat články, které byly tady na blogu a věřte, že jich ještě hodně bude. Minimálně občanku máte a pas možná taky. V Madridu jste za 3 hodiny letadlem a v Barceloně za dva dny stopem.

Nejlepší cesta ke španělštině je ta vaše.


Ivana Kudrnová

Španělština není můj život ani moje všechno a nejsem v ní nejlepší na světě. Ale jsem dobrá v tom ji lámat lidem do hlavy. Dělám to už přes 13 let. Teprve pár měsíců (od září 2018) mám tento blog: Španělština do plavek. Ukazuju, jak rozmanitý je hispánský svět. Každé úterý jeden článek. O kultuře, o cestování, o jídle, o španělštině. Hledám různé autory a společný jmenovatel - španělštinu (občas i v titěrné míře). Prostě útočím na vaše hispánské já.

Víc můžete sledovat na FB a instagramu.

Ivana Kudrnová

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.