Barcelona - místa, kterými většina turistů jen projde

Barcelona je nádherné velkoměsto, které nadšený turista nechce vynechat. Podívejte se dnes i na méně známá místa. Do parků, katedrál, na trhy i na střechy paláců. S Eliškou Grecman.

Barcelona - místa, kterými většina turistů jen projde

Slovy Elišky Grecman, mohu říct jen wau a kdy letí nejbližší letadlo? Já jsem sice equipo Madrid a Barcelonu jsem si před 10 lety jen proletěla ve vysokém stupni těhotenství během několika dnů, ale po přečtení tohoto článku, mám velikou chuť se do Barcelony vrátit. Půjčím si skútr a objevím vše níže popisované. Trochu jiné parky s koupališti, trochu jiné domy mimo hlavní tahy, nakrmit své tělo na trzích a barech... Nadšení Elišky z Sagrada Familii mě možná donutí si příště koupit vstupenku. A vím, že to ještě není všechno.

Barcelona - místa, kterými většina turistů jen projde + pár jistot, které vás nezklamou

Kdo rád a často cestuje po Evropě, tak určitě nevynechal Barcelonu ve Španělsku. Pro někoho je to uřvané hlučné město plné lidí a aut, kde se nedá skoro zaparkovat a kromě nejznámějších památek vlastně nestojí za to tam jet. U každé památky si udělat selfíčko stačí a šupajdíme dál.

I tak se to dá samozřejmě absolvovat a odškrtnout si Barcelonu z wishlistu what to see, ale tak já jsem nikdy neměla.

Hostel na pláži

Do Barcelony se vracím ráda a často. Hrozně ráda cestuji nalehko, takže povětšinou jen s batůžkem na záda a poměrně často cestuji sama, takže pro mě hotelový pokoj není ideální. Před mnoha lety jsem objevila jeden zatrčený hostel, který má sice jen jednu hvězdičku, nicméně je přímo na pláži Barceloneta, jakože přímo přímo. 20m? Jen přejdete Plaza del Mar a sedíte v písku. Hostel se jmenuje Safestay Barcelona Sea hostel a když pojedete mimo turistickou sezónu, víkend vás tam určitě nezruinuje a navíc každé ráno si tam můžete asi za 2-3eura dát snídani. Pokud vás tato nenedchne, tak asi 30m od hostelu je něco, z čeho padnete na kolena. Buenas Migas na rohu, vždy vše čerstvé a tak neskutečné dobré. Od koláču, dortů, přes kafe, focaccias. Zahrádka před bistrem samozřejmě s výhledem na pláž.

Jak se přepravovat v Barceloně?

Až se najíte, doporučuji zvolit způsob přepravy, abyste se neuťapali po svých. Já využívám kola přes aplikaci Donkey Republic a jsou to kola, které najdete nejen u pláže, ale takřka všude v Barce. Barcelona a její památky, ty nejznámější, jsou totiž dost do kopce. Pokud se vám nechce šlapat na kole, můžete si půjčit skútr kousek od pláže v El centre de la villa, kde je moc příjemná paní, která si mě už pamatuje. A tady půjčují i kola a kolečkové brusle. Odtud půjčeným skútrem jsem dojela až do Madridu.

Kam tedy s kolem nebo skútrem jet? Paráda je, že zaparkujete skoro všude, protože Španělé jsou na tento způsob dopravy víc naladění a připravení, takže najdete parkoviště pro moto na každém rohu.

Kam na trh?

Pokud jste nebyli nikdy na žádném tržišti, kde mají vše čerstvé, kromě ryb i chilli papričky, obří rajčata, artyčoky nebo třeba výborné freshe za 1euro, tak určitě doporučuji Mercat de la Boqueria. Smiřte se s tím, že je to hodně turistické, protože z všudypřítomného ovoce, ryb, churros a jamón serrano vám bude přecházet zrak. Můžete si pak sednout v jedné z malých kavárniček naproti tržišti na kávu a jen tak se kochat tím mraveništěm uvnitř. Pokud by pro vás byl Mercat de la Boqueria příliš turistický, můžete zavítat do menšího a ne tolik komerčního Santa Caterina Market, které je tak akorát.

Paláce, katedrály, muzea i parky v Barceloně

Pokud jste minuly ovšem palác hraběte Guell, tak doporučuji se vrátit, protože stojí za to. Má ho na svědomí geniání architekt Antoni Gaudí a i pokud byste se nerozhodli jít dovnitř, tak zvenku je to také krása.

Koho by zajímala nějaká katedrála, když Barcelona má Sagradu, že ano. Ale chyba lávky. Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia de Barcelona není žádná malá, nicotná a trapná stavba. Doporučuji se zde ideálně motat v podvečer, protože katedrála se nachází ve čtvrti Barri Gòtic, která vás vtáhne úplně do jiného světa a samozřejmě katedrála je v noci nasvícená.

Něco, co je taky strašně „ošklivé“ a neměli byste vynechat je Palau Dalmases, kde si můžete kromě posezení v dechberoucí budově se sangríou či vino tinto zaplatit za shlédnutí tradičního flamenca se všemi hudebními nástroji a hudbou naživo.

Kdo je fanoušek Picassa a umění, muzeum tohoto umělce nemůže projít bez povšimnutí. Že vás umění nezajímá? Nevadí, zajděte si posedět s něčím dobrým v ruce do Parc de Ciutadella nebo hned vedle do zoo.

Přejedli jste se již paelly a churros a máte rádi i jinou středomořskou kuchyni? Jednou jsem v silném dešti na skutru skončila v Dionisos Born hned vedle parku. Žádní turisté, jen místňáci a španělská atmosféra.

💡
Celé Španělsko je typické spoustou veřejných parků plných palem, ale i malých zákoutí, kde se dá povalovat na trávě a nikomu to nepřijde divné. Hlavně žádný stres.

Casa Milá nebo Casa Batlló? Casa Vicens!

Za mě určitě Batlló, pokud vás zajímá Gaudí. Interiér je překrásný a je zde opravdu co vidět. Při teplém počasí si můžete na střeše dát v baru i nějaký drink a kochat se ruchem velkoměsta pod vámi. Za mě ovšem pokud netrváte ani na jednom z těchto architektonických skvostů, tak Casa Vicens. Vždy málo lidí, nádherné květinové tapisérie a práce uměleckých kovářů, až nevíte, kam se koukat dřív. Jo, ale budete muset šlápnout víc do pedálů nebo přidat plyn, je to do kopce a možná i proto tam nejsou fronty turistů.

Kam, když ne do Parku Güell?

Jasně, Park Güell masovka. Kdo se rád tlačí a dělá si selfíčka s tisícem cizinců za zády, nechť se tam žene. Už je vám hic a není se kde schovat? To víte, cesta do kopce dlouhá. Ovšem Parc de la Creueta del Coll s velkým veřejným koupalištěm, not bad, a až se vám udělá líp tak potom Finca San Salvador.

Nevynechejte Tibidabo

Už jsme kousek od toho, kam směřuji od začátku, slibuji. Tibidabo. Určitě nevynechat návštěvu tohoto nejen zábavního parku na kopci, ale i Mirador, kde rozpíná ruce nad Barcelonou na vrcholku kostela Ježíš a můžete vylézt po ochozu kostela ještě výše a kromě Barcelony samotné vidět až za moře. Děti budou nadšené z tobogánů a atrakcí, vy z dobré kávy a prosecca všude přítomných stánkařů. Jede sem i autobus přímo z centra z Placa de Catalunya.

Kam se vydat mimo Barcelonu?

Koho omrzí humbuk v Barceloně, doporučuji se vydat asi 20km autem do kláštera na skále, kde jezdí jen lanovka a jmenuje se Montserrat a v okolí je spousta a spousta nádherných stezek a výhledů, že budete jen dělat ach ach. Snad dopadnete lépe než já, když mi ve skutru došel benzín a já zjistila, že mám peněženku na hotelu v Barce. Tak jsem musela stopovat, ale tak i to byl zážitek.

Kam se ráda vracím je malé přímořské městečko Castelldefels. Vlastně na něm nic není, malinkaté centrum a předlouhá pláž s plážovými bary a bílým pískem kam až oko dohlédne. Malé bary a tapisérie, ale v klidu od všeho. Jede sem nadzemka z Barci.

¡Sí! Přihlas se ty, (věčný) začátečníku, a klidně i ty, pokročilý matadore. V kurzu můžeš splnit jen základní úkoly nebo se zkušeně ponořit i do těch bonusových. Kam? Do kurzu Probuď svoje hispánské já I. Začínáme 3/10. ZDE

Nechte se lapit katedrálou Sagrada Família

Hmmmm, že bych na něco zapomněla? Nezapomněla. Léta jezdím do Barcelony a léta jsem se tomuhle zážitku vyhýbala. Odrazovaly mě čekací fronty, vysoké vstupné na nějaký kostel a masovka. Ale jednou, jednou jsem tam byla v prosinci a tak jsem se rozhodla, že je čas se seznámit.

Sagrada Família nebo-li chrám smíření. Tak jsem přes internet vyoslila slevu na vstupném a děsila se, kolik lidí bude přede mnou. Kromě asi 2 lidí nikdo. Zvenku jako pěkné, říkala jsem si, ale stále nevidím ten důvod toho, proč sem všichni lezou. Něco co doposud od 19. století nikdo ani nedokončil a už teď to vypadá ošuntěle. Nečekala jsem od toho mnoho, jak vidno. O počtu věží pro apoštoly atd si přečtete na wiki, netřeba se rozepisovat.

Každopádně, jakmile jsem vešla dovnitř, bylo mi jasné, že jsem lapena. Něco tak nádherného jsem v životě neviděla a to jsem toho viděla už dost.

Nevěděla jsem, kam se mám dívat dřív. Zda na moderní až kubisticky vypadající prvky, či na portál se zavěšeným Ježíšem nebo na schody lemované vitrážemi. Poprvé se mi stalo, že mě krása něčeho rozbrečela. Ano, vážně. Slunce se opíralo do obřích skleněných vitráží tvořící celou stěnu Sagrady a vrhalo neskutečnou hru stínů a barev. Každý detail interiéru je promyšlený, dechberoucí, za mě prostě wau. Jen jsem tam stála, chvíli seděla a vnímala každý kámen, portál, barvu toho interiéru. Za mě jednoznačně MUST SEE BEFORE YOU DIE. Na důkaz lásky k tomuto místo a jeho magičnosti jsem si nechala vytetovat Sagradu na pravé předloktí a to musím říct, že jsem dost cíťa a dost to tam bolelo.

Tak třeba jsem vás také nadchla a třeba se tam někdy potkáme osobně, pro mě určitě mimo sezónu a třeba na sebe mávneme v jedné ruce s tapas z mého oblíbeného Lizzaranu. Takže hasta luego!

Eliška Grecman

Narodila jsem se v Brně, kde jsem studovala osmileté německé zemské gymnázium a než mi odbylo osmnáct byla jsem jako jediná studentka na dlouhodobém pobytě sama v Německu v malé vesnici jménem Schriesheim nedaleko Mannheimu a Heidelbergu. Byla jsem už jako dítě velmi samostatná individualita, proto mi nedělalo problém být úplně sama v budově bývalého internátu a chodit do školy mezi německé děti. Maturovala jsem již v Čechách. Poté jsem rok strávila na Masarykově univerzitě na oboru germanistika, ale zjistila jsem, že tam si němčinu neprohloubím, maximálně se naučím fonetiku. Proto jsem se rozhodla odejít do velkého světa Prahy, kde jsem studovala Veřejnou správu a mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě Praha, o.p.s., kterou jsem dokončila a vždy se modlila, abych práci v tomto oboru nikdy nemusela dělat :-D, což se mi zdá se vyplnilo.Mám státní jazykovou zkoušku z německého jazyka a úspěšně jsem reprezentovala školu v konverzačních soutěžích různě po republice.Již v průběhu gymnázia jsem si přidala jako druhý jazyk angličtinu, kde máme FCI a poslední tři roky se pravidelně učím z pohodlí domova španělštinu, jelikož Španělsko se stalo mým druhým domovem.Kromě jazyků denně sportuji, jsem lektorka jógy, kruhových tréninků a bojových sportů, mám 5 koček, psa a dva koně :-)víc toho asi nevymyslím :-)

Eliška Grecman

Podívejte se po Barceloně i v dalších článcích zde na blogu Španělština do plavek

Malá procházka po velké Barceloně - Petra Šotnarová
5 jídel, která stojí za to v Katalánsku ochutnat - Adéla

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.