Malagská pouliční galerie

Pouliční výtvarné umění v rodišti Picassa? Jasně, stačí jen zvednout oči. Vyrazte s Jessikou Kuželovou kochat se Málagou.

Malagská pouliční galerie

Při procházce andaluskou Málagou člověk neví, kam se dřív dívat. Je to město plné historie, kultury a umění. Na umění si můžete zajít klasicky do muzea, nebo vám stačí se při toulkách městem dívat kolem sebe.

Když se budete dívat pozorně, neunikne vašemu zraku nenápadná pouliční galerie plná skvostů. Street art (španělsky arte callejero nebo arte urbano) se tu skvěle ujal a nabízí širokou škálu různých stylů inspirovaných nejen malagským rodákem Pablem Picassem.

Nejvíce nástěnných obrazů najdeme ve čtvrtích Lagunillas a Soho. Město se začalo proměňovat v pouliční galerii prostřednictvím projektu MAUS (Málaga Arte Urbano Soho).

Pokud máte tento druh umění rádi, určitě se podívejte na IG účty některých tvůrců, jako Suso 33, pejac_art, Boa Mistura (můj favorit), DALeast. Další tvůrce můžete prozkoumat přímo na webu MAUS

Pojďte se podívat na to nejzajímavější z arte callejero, co jsem během svého 3 denního pobytu v Málaze stihla nafotit.

Picassova Guernica kousek od jeho rodného domu
Picassovy Alžírské ženy

Další pouliční díla inspirovaná Picassem:

Autorem této nástěnné malby je Miguel Ángel Belinchón Bujes
Pepito Vargas – zesnulý malagský tanečník flamenca. Jeho tanec můžete zhlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=eJAA2_yJodU
S kým si to Dalí, Van Gogh a Frida vyjeli na výlet? Možná s autorem tohoto díla?

Kromě arte callejero stojí v tomto uměním nasáklém městě za návštěvu určitě i Museo Picasso Málaga, kde můžete očima hltat téměř 300 děl, která muzeu darovali členové Pablovi rodiny. Muzeum se rozprostírá v krásném Palacio de Buenavista ze 16. století, která vás okouzlí třeba svým typickým andaluským patiem.

Picasso tuto budovu sám zvolil jako sídlo pro svá díla ve svém rodném městě. Pokud by vás zvědavost táhla k Pablovu rodišti, zamiřte na náměstí Plaza de la Merced, kde ho najdete sedět přímo před svým rodným domem, kam se můžete zajít i podívat, jelikož je z něj dnes už taky museum.

Jessica Kuželová

Je autorkou projektu  Español con Jessi - výuka španělštiny, online jazykový mentoring a tvorba online kurzů.

Instagram, Facebook, webové stránky.

Na blogu už jsme se několikrát podívali do Málagy. Třeba s Kateřinou Márovou v článku Dva měsíce v Málaze nebo s Radkem Řezáček Málaga, skvělý tip pro vaši letní dovolenou a nebo v článku Barvy a chutě Andalusie s Markétou Bartoníčkovou.