Online jazykové koučování - očima studentky Daniely

Jak online jazykové koučování posouvá studenty? Daniela Vojtková popisuje, jak jednoho dne z ničeho nic přečetla knížku ve španělštině. Ale ono to nebylo z ničeho nic, předtím ji to stálo dost práce.

Online jazykové koučování - očima studentky Daniely

Online jazykové koučování a víkendové intenzivní kurzy mi dělají velikou radost, když se k tomu přidají pravidelné lekce se studenty a moje minivlastní kurzy přes týden, mám všechno, co jako lektor potřebuji.

Než se pustím do jakékoliv spolupráce, dostane ode mne klient 6 otázek (jsou v nejstarším článku zde na blogu a brzy budou mít novou a krásnější podobu). Bez odpovědí na tyto otázky to se mnou nejde dál. Zajímám se o jeho cíle, motivaci, časové možnosti na aktivní i pasivní příjem jazyka, jeho záliby, jiné jazykové schopnosti, jak se hodnotí, jako student, jestli radši čte/píše/poslouchá, co v jazyce nechce dělat apod... A mám pak poměrně jasný obrázek, kudy spolu půjdeme a umím ho lépe vést. V 99% procentech své budoucí studenty vidím osobně nebo online, ale loni jsem přistoupila ve dvou případech na telefonický hovor. Jednou jsem si spletla jména, Petra S. měla stejné příjmení jako jiná Petra S. a mě se holky zamotaly v jednu. Ale vlastně se není čemu divit. A po druhé jsem pár dní přemýšlela, jak asi může vypadat slečna, která si mne našla na instagramu (teda ne, že já bych to dělala jinak). Vyprávěla mi, že je studentka, občas letuška, pojede do Mexika do školy a má ráda krimi a letecké katastrofy!!! To se za pár týdnů spravilo a myslím, že moc dobře vím, jaká je Dani a co potřebuje ve španělštině. Teď momentálně? Zrušit koronavirus, protože ze studijního pobytu v Mexiku na který jsme se spolu více než půl roku chystaly, nezbylo nic.

Jak přesně vedu své studenty v online jazykovém koučování, vám ráda povím zase jindy. Ostatně několik pohledů mých studentek už si můžete přečíst i tady na blogu. Od Barči - která je lektorkou angličtiny a zároveň u nás na Digitálních_lektorech absolvovala kurz o online jazykovém koučování, od Jitky - která za námi do Prahy dojela na intenzivní víkendový kurz až z Uherského Hradiště a pak jsme pokračovaly několik týdnů v koučování a od Lucky - se kterou mne pojí skvělý zážitek, kdy si ode mne nechala chystat 21 hodin španělštiny týdně a makala!

Co je pro mne základ? Kombinace toho, co  student potřebuje a toho, kudy si já myslím, že máme společně jít a zázračná formule dril a dřina. K tomu všemu mi dopomáhej Google Classroom. Zadávám v něm práci, komunikuji, kontroluji, opravuji, chválím... Pracuji, každý den a z jakéhokoliv místa, kde je dostupný internet. Úvodní fotka je z kopce nad letním táborem, kde jsme se byli na 14 dní pracovně schovat před civilizací.


Online jazykové koučování - očima studentky Daniely

Do online jazykového koučování jsem se přihlásila začátkem září minulého roku jako čerstvá studentka španělštiny a po 5 měsících na Erasmu ve Španělsku. Jelikož jsem na Erasmus odjela nepolíbená španělštinou, nechtěla jsem své nově nabité znalosti hned zapomenout a ztratit. Kvůli mým časovým možnostem připadal nejvíce k úvahu online koučování, na který jsem narazila na instagramu. No a bylo to!

Sestavení úkolů a časová náročnost byla nastavena tak aby mi to co nejvíce vyhovovalo. Přes Google Classroom mi Ivana týden co týden posílala nový matroš. Žasla jsem, kolik materiálů, cvičení, videí a poslechů k naučení španělštiny je a obdivovala jsem, kde to ta Ivana bere. Nejvíce mě bavila ta cvičení, která jsem mohla dělat na mobilu třeba při cestě z práce či ze školy. Klikací zábava, která ale i naučí! Často mi ani nepřipadalo, že se něco učím, protože mě to opravdu bavilo. Ale po xxx týdnech práce s Ivanou jsem začala zjišťovat, že zvládnu přelouskat i 20 stránkový příběh o tajemném klíči a porozumět textu.

Online koučování doporučuji všem, kteří mají omezené časové možnosti a při studiu potřebují trochu nad sebou dohled. Jako třeba já. Ivanu jako lektorku, doporučuji všem. Její přátelská povaha a nasazení, které pro učení španělštiny má musí oslovit každého.

Muchas gracias por todo Ivana!

Daniela Vojtková

Studuji na UHK cestovní ruch a pracuji pro leteckou společnost. Díky své lásce k cestování a programu Erasmus jsem 5 měsíců pobývala ve Španělsku, kde moje vášeň pro latinskou kulturu nabrala úplně nové rozměry. Mým snem je poznat Mexiko a plynule s místníma pokecat bez strachu a omezení!

Daniela Vojtková

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.