Víkendový zážitkový kurz a online jazykové koučování očima Daniely

Článek, který už neměl nikdy vyjít! Víkendový kurz s ochutnávkou vín očima Daniely je vlastně dnes již trochu smutným ohlédnutím za tím, co se letos nemohlo opakovat. Naopak druhá část článku ukazuje online jazykové koučování španělštiny trochu pod pokličkou. Takže se nechte inspirovat!

Víkendový zážitkový kurz a online jazykové koučování očima Daniely

Článek, který měl vyjít už letos na jaře! Ale nevyšel! Situace se ze dne na den změnila a já musela V Š E C H N Y svoje víkendové kurzy zrušit. Nebyly jarní, nebyly letní, nebyl letní týdenní intenzivní kurz v naši nové učebně, nejelo se ani do Wild Housu, zkombinovat španělštinu se surfování, ani jsme si nezkusili podzimní týden v Barceloně s dalšími lektory španělštiny a poznáváním památek... Podzimní víkendové kurzy jsem rušila s těžkým srdcem už v začátkem září a ani jsem neotvírala pravidelné týdenní kurzy v učebně. Prostě všechno jinak! Však víte sami!

Byla by ale škoda článek od Daniely neposlat do světa! Zážitkový kurz s ochutnávkou vín byl top zážitkem pro mé studentky z online jazykového koučování i pro nás lektorky. Studentky se neznaly osobně, s každou jsem pracovala individuálně, mohly zjišťovat různé motivace ostatních, užívat si konverzací v okně, drtit se gramatiku a večer si vychytnat výklad o španělských vínech ve venezuelské restauraci. Navíc jsme v kurzu měly Kačku, moji nevidomou studentku a velmi inspirativní dámu. Po všech stránkách, krásný den. Věřím, že brzy přijde další.

Zatím se potkáváme v online světě! Já jako lektorka španělštiny tak pracuji už několik let. Věnuji se online jazykovému koučování, dodávám tak motivaci svým studentům na dálku, pečlivě plánuji jednotlivé týdny a společně tak plníme cíle. Podívejte se na tento způsob výuky očima Daniely, autorky článku.


Víkendový zážitkový kurz a online jazykové koučování očima Daniely

V březnu jsem se zúčastnila zážitkového kurzu španělštiny s ochutnávkou vína.

Dopolední blok výuky byl více intenzivní, co se týká nových znalostí i gramatiky. Začali jsme několika osobními otázkami, abecedou a hráli dobble (u kterého jsem zjistila, že v této oblasti dost pokulhávám). Poznávání slavných španělsky-mluvících osobností bylo taky fajn, ačkoliv jsem po vyčerpání herců, zpěváků a sportovců musela dost využít Google. Hodně se mi potom líbilo vysvětlení rozdílu ve významu u slova spojeného buď s estar nebo ser (zvlášť viejo verde mi utkvělo v paměti).

Takovou tabulku jsem v žádné učebnici španělštiny neviděla a přišlo mi skvělý tohle probrat.

Odpoledne dorazila na výuku Jindřiška a to jsem se úplně vrátila do studentských let na gymplu. Na všechna témata, co jsme probírali (geografie Španělska, písnička, sv. Valentýn), měla přichystanou nějakou hru, takže to bylo skvělé odreagování. Zároveň jsem si z toho odnesla i nová slovíčka, aby to nevypadalo, že to byla jenom sranda.

Rozložení dne mi přišlo ideální, protože dopoledne je člověk schopen pojmout víc nových informací a odpoledne už je to na kurzech většinou takové unavenější, což s Jindřiškou rozhodně nebylo.  

Přesunu na ochutnávku vína se nedá nic vytknout a ochutnávka byla taky skvělá, když jsme pak zůstaly bez dozoru „učitelek“, tak jsme si ještě hezky španělsky pokecali i s Danielem z El vino.cz. Restaurace měla jedinou nevýhodu a to, že mi bunda načichla tak, že jsem to do dneška nedokázala vyvětrat. Ale to je maličkost.

Poslední poznámka ke kurzu. Když nám Ivana ráno říkala, že přijde nevidomá Kačka, tak jsem si vůbec nedokázala představit, jak to bude probíhat. Naprosto mě to dostalo, jak byla schopná s námi pracovat a fungovat. Celkově jsem jí hrozně obdivovala, jak to zvládá. Takže klobouk dolů.

Článek o 14ti týdnech koučování

Na podzim jsem se rozhodla, že bych ještě jako student na vysoké chtěla vyjet na Erasmus. Na gymplu jsem se učila 8 let španělsky a také z ní nakonec maturovala, takže jsem se rozhodla, že pojedu do Španělska. Jenže po pár letech bez pravidelné výuky španělštiny jsem sama cítila, že je s tím potřeba něco udělat. Už delší dobu jsem sledovala Ivči instagram Španělština do plavek a tak jsem jí napsala, že bych měla zájem o online koučování.

Na úvodní schůzce jsme probraly, co bych od koučování očekávala, kolik času týdně jsem schopná španělštině obětovat a jaké úkoly by mě nejvíc bavilo plnit.

Po 14ti týdnech koučování můžu říct, že snad ani jeden týden nebyl nudný a skladba úkolů vždy rozdílná. Někdy bylo více gramatiky, jindy španělský seriál s otázkami, potom zase víc psaní a nebo povídka k přečtení. Úkoly Ivča posílá přes aplikaci v telefonu a do té stejné aplikace se také odevzdávají. Viděla jsem tuhle aplikaci poprvé, tak jsem zezačátku netušila, jak to bude fungovat, ale vše naprosto bez problému a jednoduché. Já jsem si nastavila limit 3 hodiny španělštiny týdně a musím se přiznat, že někdy jsem úkoly poctivě plnila v průběhu týdne, ale někdy toho bylo ve škole tolik, že jsem buď úkoly dodělávala v neděli večer, nebo jsem měla v odevzdávání i trochu zpoždění.

Ivča využívala hodně materiálů, které vyhovují zejména studentům s vizuální pamětí. Poslala mi nejrůznější pdfka k vytisknutí, odkazy na stránky s procvičováním gramatiky (nikdy bych asi sama na takové stránky nenarazila). Ukázala mi nové aplikace do telefonu a celkově mi těch 14 týdnů uteklo dost rychle a zábavnou formou.

Za mě je největší plus, že mě online koučování každý týden donutilo alespoň něco k španělštině udělat. Vím, že kdybych neměla tu zodpovědnost, že mám úkoly odevzdat, tak bych si určitě přes týden sama čas na opakování gramatiky nenašla. Přitom člověk ten čas má, jenom ho nevyužije efektivně. Na druhou stranu má pořád koučování nevýhodu v tom, že si úkoly plníte v klidu, bez stresu a všechno co potřebujete, ať jsou to slovíčka, tvar slovesa atd. si můžete najít na internetu, v materiálech a je hotovo. Jenže to potom v praxi jde těžko. Takže zkombinovat online koučování s nějakou konverzací či kurzem je pro mne ideální řešení.


Daniela Janáková


Hola, me llamo Daniela. Studuji na Druhé lékařské fakultě magisterský obor Fyzioterapie. Možná se to zdá od španělštiny poměrně vzdálené. Jenže tu mám zakořeněnou hluboko v srdci, stejně jako latinskoamerické rytmy a tanec. Na gymnáziu jsem se učila 8 let španělsky a nakonec se rozhodla z ní složit i maturitní zkoušku. Pár let nebyl na španělštinu čas, ale pak přišel můj splněný sen v podobě cesty do Peru a uvědomila jsem si, jak moc mi to chybí a chci znovu oprášit vše, co jsem pozapomněla. (To mi připomíná, že Ivance ještě dlužím článek o Peru.) Doufám, že budu mít možnost se do Jižní Ameriky ještě znovu podívat.

Kdokoliv by váhal, jestli se španělštinou začít, tak neváhejte. Stojí to za to!
Daniela Janáková

Další díly ze seriálu online jazykové koučování očima studentů jsou zde. Stačí kliknout a inspirovat se!

Daniela
Barča
Jitka
Lucka
Lenka
Karolína

Chcete se učit španělsky?

Hola, me llamo Ivana Kudrnová a španělština je mým životem. Jsem lektorkou španělštiny, autorkou projektu Španělština do plavek a pomáhám lektorům profesionálně učit (nejen) online v projektu Digitální lektoři. Mám za sebou 16 let praxe, stovky studentů, tisíce hodin a situací. Španělštinu jsem studovala a žila jsem ve španělsky mluvících zemích. Do kurzů dávám své hispánské já a těším se, až probudím to vaše.